poniedziałek, 5 czerwca 2023 10:25

"Wygramy Polskę!" Miliony Polaków w obronie demokracji [WIDEO, FOTO]

Autor Marzena Gitler
"Wygramy Polskę!" Miliony Polaków w obronie demokracji [WIDEO, FOTO]

Pół miliona w Warszawie i kilkanaście tysięcy w Krakowie. Polacy pokazali, ile jest osób, które chcą zmian i nie zgadzają się na to, co robi Prawo i Sprawiedliwość. "Pierwszym krokiem do zrzucenia niewoli jest być odważnym, aby być wolnym. Pierwszym krokiem do zwycięstwa jest poznać się na własnej sile. Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat, żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni!" - skomentował po marszu Donald Tusk.

Manifestację określaną jako "Wielki Marsz 4 Czerwca — Pokażmy naszą siłę!" zapowiedział ponad miesiąc temu lider PO. Zaproszenie na Wielki Marsz 4 czerwca zabrzmiało również w Krakowie, podczas spotkania Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego z krakowianami. Uczestnicy obiecali - Będziemy! I zrealizowali tę obietnicę. Z Małopolski wyjechało do Warszawy ponad 40 autobusów, a w nich ponad 2000 osób, z samego powiatu wadowickiego - 2 pełne autokary, czyli ponad 100 osób. Akcję koordynowały Biura Poselskie Platformy Obywatelskiej. O swojej obecności na marszu zapewnili posłowie Lewicy Razem Daria Gosek - Popiołek i Maciej Gdula. Na marszu był też Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

4 czerwca 2023, Warszawa

Opublikowany przez Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Niedziela, 4 czerwca 2023

Swoją obecność na marszu podsumował też prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. "Od wielu, wielu lat uczestniczę w masowych spotkaniach obywatelskich. Marsz 4 czerwca wyróżniał się rekordową frekwencją. Wszyscy byli pogodni, pełni nadziei i chęci działania. Przyszłość należy do przyjaźnie zmotywowanych, a tych jest większość" - napisał.

Od wielu, wielu lat uczestniczę w masowych spotkaniach obywatelskich. Marsz 4 czerwca wyróżniał się rekordową frekwencją. Wszyscy byli pogodni, pełni nadziei i chęci działania. Przyszłość należy do przyjaźnie zmotywowanych, a tych jest większość🤝🤝🤝

Opublikowany przez Romana Ciepielę Poniedziałek, 5 czerwca 2023

Zdjęcia z udziału w Marszu opublikowali przedstawiciele tzw. Trzeciej Drogi czyli koalicji PSL i Polski 2050.

Na marszu był również europoseł Adam Jarubas.

Wiele osób pojechało do Warszawy prywatnymi samochodami, pociągami czy autobusami liniowymi. Nie zawiedli też sami mieszkańcy stolicy. "Pierwszym krokiem do zrzucenia niewoli jest być odważnym, aby być wolnym. Pierwszym krokiem do zwycięstwa jest poznać się na własnej sile.  Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby cała Polska, cała Europa, cały świat, żeby wszyscy zobaczyli, jak jesteśmy silni!" - skomentował frekwencję Donald Tusk.

"Było nas nas dziś 500 000. Dziękuję!" - dodał.

Marsz, który rozpoczął się na Placu na Rozdrożu, przeszedł Traktem Królewskim pod Zamek. Ludzi było tak dużo, że gdy czoło marszu dotarło już pod kolumnę Zygmunta, gdzie miały miejsce przemówienia, duża cześć osób wciąż czekała na wejście na trasę. Władze stolicy oszacowały, że w marszu wzięło udział 500 tys. uczestników.

— Chcę złożyć przed wami ślubowanie. Idziemy do tych wyborów, aby zwyciężyć i naprawić ludzkie krzywdy. Ślubuję wam zwycięstwo, rozliczenie zła, zadośćuczynienie krzywdom ludzkim i pojednanie między Polakami — zadeklarował lider PO na Placu Zamkowym.

Marsz w Krakowie z rekordową frekwencją

W wielu miastach Polski i za granicą odbyły się wydarzenia solidarnościowe, dla tych, którzy nie mogli być w niedzielę w Warszawie. W Małopolsce wiec organizowany przez Komitet Obrony Demokracji rozpoczął się w samo południe na Placu Jana Pawła II w Wadowicach. Olbrzymi marsz, liczący kilkanaście tysięcy uczestników, przeszedł też przez Kraków. Rozpoczął się na Rynku Głównym przy pomniku Mickiewicza i ruszył ulicami Bracką, Franciszkańską i Plantami na Plac Szczepański. Frekwencja była rekordowa.

4 czerwca - Wolne Wybory! Kraków wspiera wielki marsz w Warszawie. Wydarzenie dla osób, które chciałyby być w Warszawie ale z różnych powodów nie mogły. Dzisiejsza mobilizacja zwiastuje zmianę władzy tej jesieni. Przepędzimy autokratów 🇵🇱✌️ Wygrają demokraci, zjednoczeni w walce o lepszą Polskę 🤝🗳️

Opublikowany przez KOD Małopolskie Niedziela, 4 czerwca 2023

Krakowianki i krakowianie oraz goście z innych miast i miejscowości w Małopolsce szczelnie wypełnili Rynek między Bazyliką Mariacką a Sukiennicami, a potem po woli ruszyli niosąc biało-czerwone i unijne flagi, hasła i wnosząc okrzyki. Przypomniano hasła znane ze Strajku Kobiet oraz manifestacji w obronie niezależności sędziów, wolności mediów i Konstytucji.

4 czerwca - Wolne Wybory! Kraków wspiera wielki marsz w Warszawie. Wydarzenie dla osób, które chciałyby być w Warszawie ale z różnych powodów nie mogły. Dzisiejsza mobilizacja zwiastuje zmianę władzy tej jesieni. Przepędzimy autokratów 🇵🇱✌️ Wygrają demokraci, zjednoczeni w walce o lepszą Polskę 🤝🗳️

Opublikowany przez KOD Małopolskie Niedziela, 4 czerwca 2023

Podobnie jak w Warszawie, gdy pierwsi uczestnicy demonstracji był już na placu Szczepańskim, ostatni jeszcze czekali na Rynku na swoją kolej na wejście na trasę.

"Kraków, Małopolska! Jesteście genialni! Stare Miasto pęka w szwach! Tyle osób przyszło, aby uczcić święto demokracji! #Marsz4Czerwca" - podsumowała Platforma Obywatelska Małopolska.

Kraków, Małopolska! Jesteście genialni! Stare Miasto pęka w szwach! Tyle osób przyszło, aby uczcić święto demokracji! #Marsz4Czerwca

Opublikowany przez Platforma Obywatelska - Małopolska Niedziela, 4 czerwca 2023

"Żadną propagandą nie podważą tego, co wspólnie dziś zrobiliśmy. Wygramy Polskę!" - podsumował poseł Aleksander Miszalski.

Żadną propagandą nie podważą tego, co wspólnie dziś zrobiliśmy. Wygramy Polskę! #Marsz4czerwca #PokażmyNasząSiłę

Opublikowany przez Aleksandra Miszalskiego - Poseł nę Sejm RP Niedziela, 4 czerwca 2023

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka