poniedziałek, 1 sierpnia 2022 14:26

Wyjątkowe koncerty podczas VI Rocznicy ŚDM w Brzegach i Grabiu

Autor Marzena Gitler
Wyjątkowe koncerty podczas VI Rocznicy ŚDM w Brzegach i Grabiu

Mała Armia Janosika, Orkiestra Baczków pod batutą Wojciecha Zwierniaka i schola Hosanna Światowe wystąpili podczas 6 rocznicy Światowych Dni Młodzieży. W uroczystych obchodach wziął udział kard. Stanisław Dziwisz.  

W tym roku uroczystości odbyły się zarówno w Brzegach, jak i w Grabiu - miejscu schronienia dla uchodźców wojennych z Ukrainy.  W sobotę 30 lipca modlitewne spotkanie rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia w Domu Młodych w Brzegach. W tym wyjątkowym miejscu, powstałym po Światowych Dniach Młodzieży, trwała nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały dzień i noc, aż do zakończenia wydarzeń w niedzielę wieczorem.

W sobotni wieczór w Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu rozpoczął się koncert Scholi „Hosanna” pod kierunkiem Magdaleny Luraniec. Zespół już wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży, a także w obchodach kolejnych rocznic tego ważnego wydarzenia. Po występie scholi, zaprezentowała się  Orkiestra Baczków pod batutą Wojciecha Zwierniaka z udziałem o. Łukasza Buksy. Warto podkreślić, że w 2021 orkiestra doszła do finału programu „Mam talent”, gdzie zajęła 4 miejsce.

Koncerty, które odbyły się wśród osób dotkniętych dramatem wojny w Ukrainie, miały niezwykle symboliczny wymiar. Wśród zebranych uchodźców zagościła kopia figury Matki Bożej z Loreto, przekazana podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku przez młodzież z Włoch dla polskiej młodzieży. Zanim w 2016 roku figura z Loreto dotarła na Brzegi, odwiedzała miejsca, gdzie przebywali ludzie dotknięci różnymi dramatami, modlili się wokół niej w sierocińcach, w miejscach dla osób starszych, więzieniach… Sobotniego wieczoru, wokół tej samej figury Matki Bożej skupiły się osoby dotknięte dramatem wojny w Ukrainie. W ten sposób na Campus Misericordiae nieustannie realizowane jest przesłanie Papieża Franciszka o miłosierdziu. Zamiast spoczynku na przysłowiowej  kanapie, niesiona jest pomoc tym, którzy w danym momencie tego najbardziej potrzebują.

- W rodzinny i radosny sposób chcemy przypominać sobie przesłanie o miłosierdziu ze Światowych Dni Młodzieży. Staramy się też wcielać je w życie, dlatego zaprosiliśmy do udziału w uroczystościach uchodźców z Ukrainy, przebywających w Centrum Pomocy dla Ukrainy w Grabiu, gdzie obecnie znajduje się ok. 300 osób, które uciekając przed wojną, znalazły bezpieczne schronienie na wielickiej ziemi – podkreślił burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Przypomnijmy, Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Krakowie w lipcu 2016 roku. Międzynarodowe spotkanie, jeszcze bez papieża Franciszka - rozpoczęło się 26 lipca mszą inaugurującą na krakowskich Błoniach. Papież przybył do stolicy Małopolski dwa dni później. 28 lipca. Zwieńczeniem obchodów było sobotnio/niedzielne spotkanie w podkrakowskich Brzegach. Odbyło się tam najpierw wieczorne czuwanie modlitewne, w którym wzięło udział 1,5 miliona pielgrzymów z całego świata i niedzielna msza święta z papieskim posłaniem uroczysta msza kończąca ŚDM 2016 w Krakowie. Szacuje się, że mogło w niej uczestniczyć w sumie nawet 3 mln osób.

30 i 31 lipca br. na Campus Misericordiae w Brzegach uczczono szóstą rocznicę międzynarodowego spotkania, w którym wziął udział papież Franciszek. W uroczystościach wziła udział burmistrz Wieliczki Artur Kozioł oraz wiceburmistrz Podczas dwudniowych uroczystości zaśpiewała Schola „Hosanna” pod kierunkiem Magdaleny Luraniec, popularna w powiecie bocheńskim Orkiestra Baczków pod batutą Wojciecha Zwierniaka oraz Mała Armia Janosika.

Uroczystości religijne rozpoczęła w sobotę, 30 lipca o godz. 15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. W niedzielę, drugi dzień obchodów rozpoczął się również o godz. 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 18:00 odbyła się uroczysta msza święta. W wieczornym koncercie z uczestnikami obchodów spotkał się kard. Stanisław Dziwisz.  

Zwieńczeniem uroczystości będzie wieczorny koncert kapeli góralskiej Mała Armia Janosika. Utalentowani muzycy porwali do śpiewy i tańca liczną publiczność, która czekała na koncert pomimo deszczu.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje