poniedziałek, 13 marca 2023 10:28

Wylicytował kram w sukiennicach, ale nie zapłacił. Już niedługo ponowna licytacja

Autor Patryk Trzaska
Wylicytował kram w sukiennicach, ale nie zapłacił. Już niedługo ponowna licytacja

Była huczna licytacja, ogromne oferty pieniężne, a finalnie zwycięzca "przestraszył się", nie zapłacił i sprawa odżyła na nowo. Mowa oczywiście o kramie znajdującym się w krakowskich sukiennicach. Teraz znowu każdy może stać się  najemcą lokalu o powierzchni ponad 10,5 m2 w tej prestiżowej wizytówce Krakowa.

28 lutego przeprowadzona została aukcja na najem gminnego lokalu użytkowego, usytuowanego w budynku Sukiennic. Do Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie wpłynęło 15 ofert, ale do aukcji dopuszczono 13 oferentów, którzy spełnili formalne warunki. Cena wywoławcza stawki czynszowej za 1m2 powierzchni użytkowej lokalu wynosiła 800 zł netto, ale ostatecznie wylicytowana kwota to 3 960 zł. Całe stoisko to ponad 10,5 m2. Aukcję wygrała firma AiG Group Armen Serobyan, która zajmuje się  sprzedażą  pamiątek, upominków, artykułów skórzanych oraz tych związanych z tradycją krakowską.

Zapowiadało się na wielki sukces licytacji i powód do domu dla nabywcy, jednak kram nadal czeka na swojego najemcę. Zwycięzca aukcji "przestraszył się" i nie zdecydował się na podpisanie umowy najmu lokalu. Tym samym stracił wadium, którego wpłata była warunkiem dopuszczenia do udziału w tym postępowaniu. Lokal ponownie skierowano do wynajęcia w najbliższej aukcji, która odbędzie się 31 marca. Osoby zainteresowane udziałem w niej są zobowiązane, do 29 marca, dokonać wpłaty wadium w wysokości 15 tys. zł oraz złożyć ofertę w Punkcie Obsługi Mieszkańców

Przypomnijmy, podczas aukcji będzie można wylicytować lokal użytkowy – kram nr 26 – o powierzchni 10,64 m2 wraz z udziałem w przestrzeni wspólnej o metrażu 1,47 m2. Budynek jest położony w strefie „Ex”. Cena wywoławcza stawki czynszowej wynosi 600 zł netto za 1 m2.

Aukcja odbędzie się w trzech turach, z uwzględnieniem innych lokali:

  • o godz. 9.00 – aukcja na najem lokali użytkowych oraz aukcja celowa na najem lokali użytkowych zaliczonych do bazy lokalowej przeznaczonej na realizowanie świadczeń zdrowotnych,
  • o godz. 11.00 – aukcja celowa na najem gminnego lokalu użytkowego (kram nr 26) usytuowanego w budynku Sukiennic – Rynek Główny 3
  • o godz. 12.00 – aukcja celowa na najem gminnego lokalu użytkowego usytuowanego w budynku przy ul. św. Tomasza 22.

Licytacja odbędzie się w UMK, Rynek Podgórski 1 (sala obrad im. F. Maryewskiego – II piętro).

Zasady prowadzenia kramu

Zwycięzca aukcji będzie mógł prowadzić tam działalność gospodarczą, która polega na sprzedaży produktów z przewagą wyrobów noszących znamiona rękodzieła ludowego i artystycznego (związanego z tradycją handlu krakowskiego). Celem takiej formy handlu jest promocja miasta i regionu.

Możliwa jest sprzedaż pamiątek, upominków, elementów sztuki użytkowej, które są wykonane z surowców naturalnych m.in. z zakresu: witrażownictwa, szklarstwa, stolarstwa artystycznego i galanterii drewnianej, tkactwa artystycznego, haftu artystycznego, krawiectwa regionalnego, jubilerstwa, płatnerstwa, snycerstwa, metaloplastyki, kaletniczo-futrzarskich, rzeźby, malarstwa, grafiki, ceramiki, odlewnictwa artystycznego, książek ręcznie malowanych.

Wynajmujący (czyli miasto) nie wyraża zgody na handel przedmiotami: pochodzenia zagranicznego mającymi znamiona pamiątki obcej (niepolskiej), wyrobami przemysłowymi powszechnego użytku niemającymi znamion rękodzieła lub nienawiązującymi jednoznacznie do tradycji handlu regionu i kraju oraz na prowadzenie w lokalu handlu artykułami spożywczymi, w tym alkoholem.

inf./fot. Kraków.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje