wtorek, 3 maja 2022 11:00

[WYWIAD] "To, co zobaczyłam, zostanie ze mną na zawsze". Polka z UK pomaga Ukraińcom zacząć nowe życie

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
[WYWIAD] "To, co zobaczyłam, zostanie ze mną na zawsze". Polka z UK pomaga Ukraińcom zacząć nowe życie

Mieszkająca na co dzień w Wielkiej Brytanii Magdalena Benadda niesie pomoc zarówno uchodźcom, którzy trafiają do Polski, jak i tym, którzy schronienie znajdują w Telford.

W niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy angażują się nie tylko Polacy mieszkający w kraju, ale i za jego granicami. Przebywająca na co dzień w Wielkiej Brytanii Magdalena Benadda po wybuchu wojny poczuła, że musi coś zrobić.

Postanowiła zorganizować zbiórkę, z myślą, że uda się jej zebrać maksymalnie kilka toreb, które przekazałaby do pobliskiej miejscowości.

– Skala pomocy, jaka płynęła od mieszkańców mojego miasta, przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Zebrałam  tak dużo rzeczy, że postanowiłam pojechać do Polski sama

– mówi w rozmowie z Głosem24 pani Magdalena.

Pani Magdalena z 2 dziewczynami, które wraz z dziećmi zdecydowały się na przyjazd z Charkowa/ Fot. Magdalena Benadda, archiwum prywatne
Pani Magdalena z 2 dziewczynami, które wraz z dziećmi zdecydowały się na przyjazd z Charkowa/ Fot. Magdalena Benadda, archiwum prywatne 

Dziś ma prężnie działające stowarzyszenie, które niesie pomoc potrzebującym uchodźcom. O tym, jak zrodził się pomysł wspierania uchodźców, opowiada w rozmowie z Głosem24.

Jak to się stało, że zaangażowała się pani w pomoc uchodźcom?

– To był bardzo spontaniczny odruch. Kiedy pod koniec lutego wybuchła wojna, czułam, że muszę jakoś pomóc, widząc, jak wielu moich przyjaciół w Polsce niesie wsparcie. Tak zainicjowałam zbiórkę darów, początkowo w moim własnym domu, założyłam grupę na Facebooku. Dziś mam stowarzyszenie, które prężnie działa, mnóstwo ludzi chętnych do pomocy i mały magazyn. Na mojej grupie jest w tej chwili ponad 1200 osób.

Ewa Porycka, Oksana Kathanyuk i Pani Magdalena Benadda/ Fot. Magdalena Benadda, archiwum prywatne 

Na zdjęciu powyżej jestem z Ewą Porycką z fundacji Polska 360 i Oksaną Kathanyuk. Dziewczyny pomagają mi w organizacji transportu na Ukrainę. To one skontaktowały mnie z wolontariuszami działającymi tam na miejscu.

Informowała pani w internecie, że Anglicy są chętni gościć Ukraińców. Na czym ta pomoc polega?

– Tak. Od połowy marca działa rządowy program „Homes for Ukraine”. Polega to na tym, że rodzina angielska przyjmuje rodzinę ukraińską pod swój dach i zapewnia jej utrzymanie na co najmniej pół roku, aż uchodźcy staną na własnych nogach finansowo i będą mogli podjąć pracę. Jest to rodzaj vizy przyznawanej na 3 lata.

Ekipa z Telford / Fot. Magdalena Benadda, archiwum prywatne
Ekipa z Telford / Fot. Magdalena Benadda, archiwum prywatne 

Na początku było więcej chętnych do goszczenia niż do skorzystania z pomocy. Jak to wygląda teraz? Czy ktoś już skorzystał z takiej pomocy?

– Sytuacja sporo się nie zmieniła. Na tę chwilę do mojego miasta, dzięki zaangażowaniu mojej grupy, przyjechało już około 5 rodzin. Około 15 rodzin wciąż czeka na przyznanie vizy. Ciężko jest przekonać ich do wyjazdu do Anglii. Dla nich to bardzo daleki i bogaty kraj. Boją się. Nie za bardzo chcą wierzyć, że otrzymają tu aż takie wsparcie.

Jak uchodźcy radzą sobie w Telford?

– Z każdą z rodzin, które do nas przyjechały, rozmawiałam osobiście. Są bardzo zadowolone. Na pewno tęsknią za ojczyzną i bliskimi, jednak są wdzięczni za okazaną pomoc. Angażują się też w zorganizowaną przeze mnie pomoc humanitarną, która na tę chwilę jest wysyłana do Charkowa.

Na jakie wsparcie mogą liczyć?

– Na tę chwilę rodziny, u których rozlokowani są uchodźcy, zabezpieczają ich wszystkie możliwe potrzeby. W magazynie, w którym prowadzimy zbiórkę dla Charkowa, jest wydzielona sekcja na dary dla nich. Mogą wziąć wszystko, czego potrzebują. Ubrania, zabawki itd. Otrzymują też jednorazową wypłatę po przyjeździe do UK w kwocie £200. Mają dostęp do systemu benefitów.

Społeczność z Telford zaangażowała się w pomoc uchodźcom. Kto włączył się w chęć niesienia wsparcia i na czym ono polegało?

– Tak się złożyło, że zaangażowani w pomoc na mojej grupie są sami Anglicy. No prawie, jest jeszcze Asia, która pomagała mi od samego początku. Ciężko określić przedział wiekowy. Są to zarówno starsi, jak i młodsi ludzie. Kobiety, mężczyźni i całe rodziny. Wiele z nich zaaplikowało o vizę lub wyraziło chęć przyjęcia rodziny ukraińskiej pod swój dach. Przynoszą dary, pomagają przy ich pakowaniu i sortowaniu. Mamy też regularne spotkania. Ostatnio nawet członkowie mojej grupy zbierali pieniądze podczas świąt wielkanocnych w jednym z miejscowych zoo.

Ekipa z Telford / Fot. Magdalena Benadda, archiwum prywatne
Ekipa z Telford / Fot. Magdalena Benadda, archiwum prywatne 

Postanowiła pani zaangażować się w pomoc w Polsce, mimo że na co dzień mieszka pani w Anglii. To duże poświęcenie. Skąd pomysł, by przemierzyć tyle kilometrów?

– Postanowiłam zaangażować się w pomoc Polsce gdyż widziałam jakie są potrzeby. Rodziny polskie niosące pomoc ukraińskim w tych trudnych czasach finansowo są pozostawione samym sobie. Nie mogą liczyć na wsparcie finansowe rządu. Gdyby nie oddolne inicjatywy wychodzące od zwykłych ludzi, byłoby ciężko. Bardzo chciałam pomóc. Chciałam pojechać i zobaczyć to na własne oczy. Początkowo nie miałam takiego zamiaru, kiedy organizowałam zbiórkę, myślałam, że uda mi się zebrać maksymalnie kilka toreb, którymi wsparłabym zbiórkę organizowaną w pobliskim mieście. Skala pomocy, jaka płynęła od mieszkańców mojego miasta, przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Zebrałam tak dużo rzeczy, że postanowiłam pojechać do Polski sama. Trafiłam też do lokalnej gazety, dzięki czemu skontaktował się ze mną pan, który zaoferował bezpłatne przewiezienie busem darów. Pojechaliśmy razem. Ta podróż odmieniła moje życie. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, ale zobaczyłam też ogrom cierpienia. Spotkałam niesamowitą rodzinę z Tarnowa, która gości dwie mamy z czwórką dzieci. Narodziła się między nami przyjaźń, która na pewno przetrwa lata. Wspomogliśmy tę rodzinę darami oraz dużą ich część przekazaliśmy do tarnowskiego tymczasowego punktu pobytu w jednej ze szkół. Udało mi się zorganizować regularną pomoc dla tej rodziny, dzięki panu z Anglii o wielkim sercu.

Ekipa z Telford / Fot. Magdalena Benadda, archiwum prywatne
Ekipa z Telford / Fot. Magdalena Benadda, archiwum prywatne 

Dokąd jeszcze trafiły dary?

– Wcześniej, zanim przyjechałam do Tarnowa, część rzeczy zostawiłam w punkcie pomocy we Wrocławiu. Reszta rzeczy, dzięki dwóm wolontariuszkom z Warszawy, została przekazana w Przemyślu na ciężarówkę, która pojechała do Krzywego Rogu na Ukrainę. Postanowiłam wracać do Anglii samolotem, ponieważ musiałam iść do pracy za 2 dni, a nasza podróż trochę się przeciągnęła. Mark, wspaniały człowiek, który zawiózł mnie do Polski z darami, postanowił zostać jeszcze na kilka dni w okolicach Przemyśla, aby pomóc przebywającym tam uchodźcom. Mój lot był z Wrocławia, do którego jechałam nocnym pociągiem pełnym uchodźców. To, co zobaczyłam na stacji i podczas podróży, zostanie ze mną na zawsze. W przedziale poznałam Oksanę z mamą, które nie miały gdzie pójść. Wymieniłyśmy się numerami. Panie dwie noce spały na dworcu. Chciały wracać na Ukrainę (były już tak zdesperowane), a pochodziły z Sum, gdzie na tamtą chwilę sytuacja nie była dobra. Z pomocą koleżanki (Oksany Kathanyuk) udało mi się znaleźć Oksanie i jej mamie mieszkanie oraz pracę.

Jakie jeszcze akcje pomocowe zorganizowała Polonia wraz z Anglikami?

– Tak jak wspomniałam, ja nie skupiam Polonii w moim mieście. W działalność mojej grupy są zaangażowani sami Anglicy (poza Asią). Jest też nawet moja była szefowa, której zawsze się bałam, a teraz przychodzi do naszego składu i pomaga. Jest to niesamowite. Ludzie w moim mieście pomagają z całego serca.

Tarnów - najnowsze informacje