poniedziałek, 12 czerwca 2023 12:25

XII Mistrzostwa Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym w Wieliczce [FOTO]

Autor Marzena Gitler
XII Mistrzostwa Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym w Wieliczce [FOTO]

W Wieliczce zakończyły się XII Mistrzostwa Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Zwycięzcą rywalizacji zostali studenci — ratownicy z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Od piątku do niedzieli 11 czerwca w Wieliczce spotkali się najlepsi przyszli ratownicy medyczni z uczelni medycznych z całej Polski. Organizatorem XII Mistrzostw Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym był Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, którego studenci wygrali ubiegłoroczną rywalizację.

Mistrzostwa Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym to wydarzenie, które cieszy się dużym prestiżem i ponad dziesięcioletnią tradycją. Zawody mają na celu doskonalenie umiejętności w realizowaniu procedur ratowniczych oraz podnoszenie kwalifikacji studentów kierunku ratownictwo medyczne. Są one połączone z seminarium oraz warsztatami szkoleniowymi.

Mistrzostwa zostały objęte patronatem honorowym przez: prof. dr hab. Tomasza Grodzickiego — Prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, dr hab. Piotra Pierzchalskiego — Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum oraz dr Artura Kozioła — Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka.

Miejscem rozgrywania wszystkich konkurencji dziennych był Park im. Adama Mickiewicza w Wieliczce oraz Centrum "Solne Miasto". W zawodach o miejsce na podium rywalizowało 20 trzyosobowych zespołów (60 zawodników) oraz studenci, którzy pełnili rolę pozorantów danego zdarzenia medycznego. Działania zespołów nadzorował zespół sędziowski oraz organizator zawodów — Zakład Ratownictwa Medycznego WNZ UJCM. Ponieważ zawody były dostępne dla mieszkańców, mieli oni okazję do zobaczenia "na żywo" jak wygląda praca ratownika medycznego. W tym roku 1 miejsce zdobyli reprezentanci Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, 2 miejsce studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a 3 — przyszli ratownicy z Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach.

Podczas uroczystego zakończenia, które odbyło się w "Solnym Mieście" Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł podkreślił, że oprócz wspaniałej przygody, wymiany doświadczeń ratownicy uczyli się tego co nazywa się po prostu życiem.

W uroczystym zakończeniu udział wziął dr hab. Piotr Pierzchalski Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Patronat nad wydarzeniem objął Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, a współorganizatorem Mistrzostw było Miasto i Gmina Wieliczka.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka