środa, 5 lipca 2023 18:33

Podczas XVII Dni Węgrzc Wielkich uhonorowano Kazimierza Kmiecika

Autor Marzena Gitler
Podczas XVII Dni Węgrzc Wielkich  uhonorowano Kazimierza Kmiecika

W pierwszy lipcowy weekend mieszkańcy wraz z licznymi gośćmi świętowali Dni Węgrzc Wielkich. Z tej okazji uhonorowano piłkarską gwiazdę, jednego z „Orłów Górskiego”- Kazimierza Kmiecika.

Punktem kulminacyjnym dwudniowych obchodów stała się uroczystość nadania imienia Kazimierza Kmiecika Stadionowi LKS Węgrzcanka, która odbyła się z udziałem przedstawicieli świata sportu, Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła, mieszkańców, współpracowników, radnych rady miejskiej, działaczy sportowych oraz sympatyków "Węgrzcanki".

Ten jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu urodził się w Węgrzcach Wielkich i w Węgrzcance stawiał pierwsze piłkarskie kroki. Lokalny klub stał się dla niego trampoliną do wielkiej piłkarskiej kariery: jako napastnik krakowskiej Wisły ustanowił niepobity do tej pory rekord 153 goli w 304 meczach. 34-krotny reprezentant Polski, w tym członek „Orłów Górskiego”, z którymi świętował największe sukcesy polskiego futbolu, między innymi złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku oraz srebrny w Montrealu w 1976 roku i przede wszystkim 3 miejsce na Mistrzostwach Świata w 1974. Ten jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii kraju pozostał mocno związany z rodzinną miejscowością do dziś – tutaj mieszka z rodziną i boisko Węgrzcanki pozostaje mu niezmiennie bliskie.

Święto miejscowości nie mogło się odbyć bez występów muzycznych – w sobotę na scenie pojawili się muzycy Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”, wykonujący śląskie szlagiery Brygida i Robert Łukowscy wraz z Adim i i popularny wykonawca Andre jako gwiazda wieczoru. W niedzielę muzyczna scena należała do Karoliny Szczurowskiej – artystki młodego pokolenia, znanej z występów w programach „The Voice of Kids” oraz „The Voice of Poland”, a dziś sukcesywnie rozwijającej własną muzyczną karierę.

Dwa dni zabawy wypełnione zostały licznymi atrakcjami - nie zabrakło gier i zabaw, w tym loterii fantowej, stoisk ze specjalnie przygotowanymi rarytasami, zabawy z DJ'em i finałowego pokazu ogni sztucznych.

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka