środa, 23 listopada 2022 13:52, aktualizacja 2 lata temu

Z jaką prędkością można jeździć na polskich drogach?

Autor Artykuł sponsorowany
Z jaką prędkością można jeździć na polskich drogach?

Limity prędkości na drogach są niestety bardzo często przekraczane przez kierowców i mogą świadczyć o tym chociażby liczne mandaty. Tymczasem wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na zebranie informacji, a zauważymy, że limity prędkości ostatnio trochę się zmieniły. Z jaką zatem prędkością możemy jeździć na polskich drogach? Jakie limity prędkości nas obowiązują? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Dopuszczalna prędkość w obszarze niezabudowanym

Dopuszczalna prędkość pojazdów została opisana szczegółowo w Ustawie Prawo o ruchu drogowych, a dokładniej mówiąc w artykułach 20. i 21. Zgodnie z ich treścią inne limity prędkości obowiązują nas poza obszarem zabudowanym, a inne w miejscach zabudowanych i zamieszkanych. Jak szybko możemy jechać poza obszarem zabudowanym? Jaką prędkość możemy rozwinąć? Serwis Autostrady.com.pl wskazuje, że wszystko tak naprawdę zależy od typu pojazdu, jakim kierujemy oraz od rodzaju drogi, po której się poruszamy.

W praktyce samochody osobowe, motocykle i samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony mogą poruszać się z prędkością 90 km/h na dwukierunkowych drogach jednojezdniowych, do 100 km/h na drogach dwujezdniowych o 2 pasach w każdą stronę i na jednojezdniowych drogach ekspresowych. Jeśli w grę wchodzi poruszanie się po drogach ekspresowych dwujezdniowych to maksymalna prędkość może wynosić 120 km/h, zaś po autostradach 140 km/h.

Oddzielną kategorię pojazdów stanowią autobusy i w ich przypadku dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym wynosi 90 km/h na drogach zwykłych oraz 100 km/h na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach dwujezdniowych o 2 pasach w każdą stronę.

Pozostałe pojazdy lub zespoły pojazdów mogą poruszać się z prędkością 80 km/h na autostradach, drogach ekspresowych i drogach dwujezdniowych z co najmniej dwoma pasami przeznaczonymi dla każdego kierunku ruchu oraz z prędkością 70 km/h na pozostałych drogach.

Dopuszczalna prędkość na drogach ekspresowych i autostradach

Przepisy jasno wskazują, że na drogach ekspresowych i autostradach możemy pozwolić sobie na wyższą prędkość, ale musimy też pamiętać, że są pewne odstępstwa od reguły. Dlatego zawsze należy bacznie obserwować drogę i zwracać uwagę na znaki, ponieważ to one obowiązują nas w pierwszej kolejności.

Wystarczy zajrzeć na https://autostrady.com.pl/blog/dopuszczalne-predkosci-na-autostradach-w-polsce/, a dowiemy się, że na niektórych drogach ekspresowych, czy na autostradzie można spotkać znaki z ograniczeniem prędkości. Ich wprowadzenie wynika z różnych przyczyn. Czasami to efekt braku pasa awaryjnego, czy nawet odcinka o wysokim natężeniu ruchu.

Ograniczenia prędkości na autostradach i drogach ekspresowych mogą wynikać również z różnych zdarzeń drogowych, czy prowadzonych robót. Jeśli w danym miejscu panują niekorzystne czynniki atmosferyczne, to także możemy spodziewać się pewnych ograniczeń. Jeśli postanowimy je zlekceważyć, to oczywiście musimy liczyć się z mandatami karnymi, ale nie tylko. Bardzo często problemy pojawiają się także przy wypłacie odszkodowań z OC i AC.

Dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym

Poruszanie się po terenie zabudowanym wiąże się z innymi limitami prędkości. Do 2021 roku w strefie tej obowiązywały specjalne ograniczenia prędkości, które były uzależnione od pory dnia. Jednak po 1 czerwca wszystko się zmieniło i zniknęła regulacja dotycząca tego podziału, co jest niewątpliwie dobrą wiadomością, ponieważ ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym zostało ujednolicone i wynosi do 50 km/h przez całą dobę.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka