Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie przyciągnęła ogromne zainteresowanie, czego dowodem są liczby: 56 tysięcy odwiedzających, ponad 470 wystawców, 800 autorów oraz 600 dziennikarzy i twórców treści internetowych.
W ciągu czterech dni odbyło się aż 900 spotkań, prezentacji i warsztatów, a wydarzenie zgromadziło 30 tysięcy widzów TV Targowej. Wydarzenie to nie tylko imponująca liczba uczestników i szeroki program, lecz także prawdziwa pasja i zaangażowanie osób, które współtworzą to literackie święto – od autorów, przez wydawców, po czytelników. Tegoroczne targi odbyły się pod mottem pochodzącym z „Operetki” Witolda Gombrowicza: „Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi!”.
Literacki Dialog Międzypokoleniowy
Targi Książki w Krakowie to miejsce spotkań dla ludzi różnych pokoleń, kultur i poglądów. Wybierając hasło związane z twórczością Gombrowicza, organizatorzy podkreślili wagę autentyczności, wolności od stereotypów oraz równości w dostępie do literatury.
Targi oferują przestrzeń do spotkań, gdzie każdy, bez względu na wiek i przekonania, może swobodnie uczestniczyć i dzielić się swoją miłością do książek. Jak zauważyła Agnieszka Foryś, prowadząca autorskie warsztaty, wyjątkowa atmosfera targów pozwala odwiedzającym przybywać tam z własnej woli, co w dzisiejszych czasach, w których często działamy z poczucia obowiązku, jest szczególnie cenne.
Cztery dni pełne spotkań, książkowych inspiracji i niezapomnianych chwil dobiegły końca. Dziękujemy wszystkim, którzy...
Opublikowany przez Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie Niedziela, 27 października 2024
Uhonorowanie Promotorów Czytelnictwa
Tradycyjnie, podczas ceremonii otwarcia wręczono wyróżnienia Ambasadorów Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Tytuł ten przyznawany od 2011 roku otrzymują osoby, które aktywnie promują czytelnictwo i idee targów. W tym roku wyróżnienia powędrowały do doktor Grażyny Szarszewskiej-Kühl, specjalistki rynku wydawniczego, Justyny Dżbik-Kluge, dziennikarki i autorki podcastów o literaturze, oraz do Artura Kawy, twórcy internetowej kampanii „Nie czytasz, nie idę z tobą do łóżka”. Działalność ambasadorów i wpływ na czytelników pokazuje, jak bardzo rozwija się kultura literacka, reagując na zmieniające się potrzeby i zainteresowania odbiorców.
Spotkania z autorami
Na odwiedzających czekały strefy tematyczne, takie jak Spotkania z Literaturą Piękną, Fantastyką, Literaturą Kobiecą, Mrocznymi Historiami czy Dziecięcą i Młodzieżową Strefą Literacką. Oferta obejmowała wszystkie gatunki literackie – od kryminałów, przez literaturę faktu, aż po komiksy i gry planszowe. W targach udział wzięli znani pisarze z kraju i zagranicy, m.in. Chris Carter, Katarzyna Bonda, Toshikazu Kawaguchi, Roma Ligocka, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch i prof. Jerzy Bralczyk, który podkreślił, że atmosfera i profesjonalna organizacja targów są dla niego nieodłącznym elementem tego wydarzenia.
Dla wielu uczestników najważniejszym momentem było spotkanie z ulubionymi autorami. Niektórzy fani pojawiali się pod halą już o piątej rano, aby mieć szansę na autograf. Spotkania nie tylko były źródłem emocji dla czytelników, ale także dla autorów, którzy mieli okazję nawiązać bezpośredni kontakt ze swoją publicznością i dzielić się swoimi doświadczeniami. Prof. Bralczyk podkreślił, że dla niego udział w targach jest już tradycją, a ich organizacja i atmosfera za każdym razem spełniają najwyższe oczekiwania.
Następna edycja już za rok
Tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zakończyły się sukcesem, który ponownie udowodnił, że literatura ma moc łączenia pokoleń i tworzenia przestrzeni dla autentycznych, niezależnych dialogów. Już teraz wszyscy entuzjaści literatury mogą zacząć planować udział w kolejnej edycji targów, która odbędzie się za rok. Organizatorzy zapraszają także na Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame, które odbędą się w dniach 21-23 marca 2025 roku w EXPO Kraków.
fot: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie / Facebook