Projekt Pawilonu Szymborskiej w Krakowie wywołał falę krytyki. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, broni koncepcji, tłumacząc jej założenia i cele.
Fala krytyki
Wizualizacje Pawilonu Szymborskiej, który ma powstać w parku przy ul. Karmelickiej, spotkały się z falą niezadowolenia mieszkańców. Zarzuty dotyczą nowoczesnej, surowej formy obiektu, która — według komentatorów — nie oddaje charakteru twórczości Wisławy Szymborskiej. Internauci porównują projekt do kontenera lub pawilonu handlowego, wskazując na jego brak wyrazistości i emocjonalnego związku z noblistką.
Wczoraj opisywałem Wam bulwersującą sprawę planów budowy ogromnego “pawilonu” w parku Wisławy Szymborskiej. Dzięki wizualizacjom udostępnionym w Kronice TVP wiemy jak dokładnie miałby wyglądać ten budynek. Zamieszczam je poniżej. Czy naprawdę park jest odpowiednim miejscem na… pic.twitter.com/yABYSZ1muT
— Łukasz Gibała (@LukaszGibala) April 26, 2025
Michał Rusinek odpowiada na zarzuty
W odpowiedzi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, wyjaśnia, że celem było stworzenie przestrzeni skromnej, otwartej i niedominującej. Według niego, powstała przestrzeń miała być skromna i otwarta na spotkania i aktywności. Zaznaczał, że Pawilon nie miał być monumentalnym muzeum, lecz miejscem sprzyjającym spotkaniom i działaniom kulturalnym.
Akcja Ratunkowa dla Krakowa apeluje o pełną ochronę parku
Ostre stanowisko w sprawie zajęła Akcja Ratunkowa dla Krakowa. Organizacja alarmuje, że pierwotna koncepcja „kameralnego pawilonu” przerodziła się w projekt przypominający pełnoprawną kamienicę. Działacze zwracają uwagę, że Fundacja Wisławy Szymborskiej wystąpiła do prezydenta Aleksandra Miszalskiego o zwiększenie intensywności zabudowy, co — ich zdaniem — oznacza ograniczenie zieleni i łatwiejszą komercjalizację budynku.
‼ WNIOSKUJEMY O PEŁNĄ OCHRONĘ PARKU PRZY KARMELICKIEJ I ZAKAZ JEGO ZABUDOWY ‼ ❌ Pewnie już słyszeliście, a jeśli nie,...
Opublikowany przez Akcja Ratunkowa dla Krakowa Poniedziałek, 28 kwietnia 2025
Krytykują także fakt, że fundacja otrzymała 700 m² parku w dzierżawę na 30 lat i domaga się teraz większego terenu. Według Akcji, prezydent Miszalski poparł zmiany w planie miejscowym i skierował je do rozpatrzenia przez radnych miejskich.
Organizacja postuluje całkowitą ochronę terenu parku oraz rezygnację z jakiejkolwiek zabudowy, proponując zastąpienie funkcji usługowych zielenią publiczną. Złożyła także formalny wniosek do prezydenta o rozpoczęcie procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w tym duchu.

Co dalej z projektem?
Budowa Pawilonu ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, jednak rosnący sprzeciw społeczny może wpłynąć na kształt i ostateczną formę inwestycji. Władze miasta oraz Fundacja deklarują otwartość na dalsze rozmowy.
Fot.: zzm.krakow.pl / FB / Akcja Ratunkowa dla Krakowa