Z okazji 75-lecia przyłączenia do Krakowa, miasto oraz instytucje kultury przygotowały program jubileuszowy, który połączyły historię, kulturę i współczesność.
Wszystko odbywało się w ramach 16. edycji akcji „Zajrzyj do Huty”, która miała miejsce od 20 do 22 września. Głównym organizatorem było Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa. Akcja ta miała dwa wątki tematyczne: 75-lecie Nowej Huty i wystawę „Bunt w systemie”.
Wśród atrakcji znalazły się m.in. dyskusje o historycznych wydarzeniach, jak walka o krzyż czy udział Romów w budowie dzielnicy, prezentacja modernizacji kina Światowid oraz oprowadzania kuratorskiego i koncerty. Ciekawym dodatkiem były spotkania z artystami, jak Tomasz Budzyński, lider zespołu Armia, oraz muzyczne występy na placu przed muzeum.
Brylantowe Gody i fotografia
W niedzielę, 22 września, na placu Centralnym odbyły się „Brylantowe gody Nowej Huty”, czyli międzypokoleniowe spotkanie mieszkańców dzielnicy. Wydarzenie to, oprócz tortu jubileuszowego i archiwum wspomnień, obejmowało również plenerową wystawę komiksu Tomasza Bereźnickiego „Pewnego razu w nowym mieście”, ukazującą historię Nowej Huty od 1949 roku.
Ponadto Nowohuckie Centrum Kultury przygotowało dwie wystawy – plenerową wystawę Tomasza Bereźnickiego oraz ekspozycję Krakowskiego Klubu Fotograficznego, prezentującą prace dokumentujące życie dzielnicy na przestrzeni dekad.
Projekt „Nowa Huta 75. Przestrzeń uwolniona”
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida prowadzi projekt „Nowa Huta 75. Przestrzeń uwolniona”, który od marca do listopada bieżącego roku umożliwia zwiedzanie dzielnicy na nowo, poprzez opracowane trasy biegowo-spacerowe, prowadzące przez miejsca ważne historycznie i kulturowo.
Jubileusz Nowej Huty to nie tylko okazja do celebrowania przeszłości, ale także do dyskusji o przyszłości dzielnicy, co ilustrują liczne projekty partycypacyjne, spacery i wydarzenia kulturalne.
Co przed nami?
W niedzielę 29 września odbędzie się koncert w ramach cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”, gdzie wystąpi Joanna Słowińska z zespołem Stanisława Słowińskiego. Muzyczna podróż śladami wiejskich grajków, cygańskich taborów i klezmerskich orkiestr, zaplanowana jest na terenie przy stawie w Bieńczycach. Koncertowi towarzyszyć będzie kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza.
W październiku z kolei odbędzie się konkurs fotograficzny „sFOTOhutowani”, ukazujący Nową Hutę z perspektywy jej mieszkańców, a także specjalne spacery fotograficzne.
fot: Głos24 / Praca własna