piątek, 1 listopada 2024 21:56, aktualizacja miesiąc temu

Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach: „Witos jest dla Wszystkich”

Autor Marzena Gitler
Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach: „Witos jest dla Wszystkich”

27 października w Wierzchosławicach odbyły się tradycyjne Zaduszki Witosowe, poświęcone pamięci twórcy ruchu ludowego i jednemu z ojców polskiej niepodległości. – To miejsce, gdzie Witos jest dla wszystkich. Jego dorobek ma łączyć – mówił wicepremier, szef MON i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rok 2024 został ustanowiony rokiem Wincentego Witosa – trzykrotnego premiera Polski, działacza ruchu ludowego, ale przede wszystkim jednego z ojców niepodległej Polski. W Wierzchosławicach – w 79. rocznicę śmierci Wincentego Witosa oraz w 39. rocznicę śmierci jego bliskiego współpracownika Stanisława Mierzwy – odbyły się Zaduszki Witosowe.

Wincenty Witos w 1920 roku / fot. Wikipedia

Przedstawiciele różnych środowisk przy grobie Witosa

W uroczystości uczestniczyli wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Stanisław Bukowiec, parlamentarzyści. W imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara obecni byli: dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, dyrektor Biura Wojewody Łukasz Krzysztofik oraz kierownik tarnowskiej delegatury MUW w Tarnowie Piotr Łosiński. Nie zabrakło przedstawicieli IPN, który reprezentowali zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Cecylia Radoń i dr Adam Pleskaczyński, dyrektor Biura Edukacji Narodowej. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, sympatycy Witosa i ruchu ludowego.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Wierzchosławicach. Następnie złożono kwiaty przy grobach Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy. Dalsza część obchodów odbyła się w Centrum Kultury Wsi Polskiej.

To miejsca ma łączyć

– Zaduszki Witosowe to wielka uroczystość patriotyczna, łącząca nas wspólną myślą o Polsce, którą Witos nosił w sercu – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. – Ten moment pozwala wrócić do korzeni, nabrać sił i przypomnieć o wartościach, które Witos pozostawił jako dziedzictwo przyszłym pokoleniom. Obchody są nie tylko wyrazem pamięci, ale i hołdem dla podstawowych wartości, które kształtowały naszą narodową tożsamość: miłości do ziemi, pracy i solidarności – mówił na uroczystości. Na zakończenie Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował o wspólne kultywowanie spuścizny Witosa, która łączy Polaków niezależnie od ich środowisk i poglądów. – Przybywamy z różnych stron Polski, z różnych środowisk politycznych. To miejsce, gdzie Witos jest dla wszystkich. Jego dorobek ma łączyć – mówił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Order dla bohatera

Przemawiając w Wierzchosławicach wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej za upamiętnianie Wincentego Witosa. Minister obrony narodowej zaapelował o podjęcie poszukiwań miejsca pochówku gen. Tadeusza Rozwadowskiego, jednego z ojców zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej z bolszewikami w 1920 r. Generał został pochowany na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Po II wojnie, w obawie przed Sowietami, szczątki wielkiego wodza potajemnie przeniesiono i do dziś ich nie odnaleziono. Prezes PSL wezwał także do działania na rzecz upamiętnienia generała Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego i poinformował, o wystąpieniu do prezydenta o nadanie mu Orderu Orła Białego.

Lekcja patriotyzmu

– Chciałbym państwa zachęcić do korzystania z publikacji o Wincentym Witosie, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej – zwrócił się do zebranych wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

– Można także wypożyczać naszą wystawę o Witosie, aby pokazać ją w miastach i szkołach całego kraju. Z kolei w internecie można zobaczyć kilkunastominutowy film pokazujący historię Witosa w nowoczesny sposób. Zastępca prezesa IPN zapowiedział także wystawę i album o Stanisławie Mierzwie, kontynuatorze myśli Witosa, które są przygotowywane przez IPN na przyszły rok.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach. Był działaczem ruchu ludowego, prezesem Polskiej Komisji Likwidacyjnej, przywódcą Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”, Stronnictwa Ludowego oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także trzykrotnym premierem II RP.

Organizatorami wydarzenia byli: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, rodzina Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy, Polskie Stronnictwo Ludowe, Wójt Wierzchosławic, Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

fot.

fot. psl.pl


Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka