wtorek, 25 stycznia 2022 12:13

Zakładanie trawy w rolce. Przygotowanie podłoża, montaż i pielęgnacja.

Autor Artykuł sponsorowany
Zakładanie trawy w rolce. Przygotowanie podłoża, montaż i pielęgnacja.

Ci, którzy chcą mieć w swoim ogrodzie idealnie zielony, gęsty i dobrej jakości trawnik wybierają trawy w rolce. Dzięki takiemu rozwiązaniu, już w ciągu kilku godzin od dostawy można cieszyć się w pełni rozwiniętym trawiastym dywanem, a niespełna kilka tygodni po montażu - intensywnie go użytkować. Jak położyć trawę z rolki? W jaki sposób ją pielęgnować? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapoznaj się z poniższym praktycznym poradnikiem.

Zamówienie trawy w rolce i przygotowanie podłoża

Aby dana trawa w rolce służyła swoją odpornością i trwałością przez długie lata, powinna być dopasowana do przeznaczenia trawnika. Skład mieszanki traw musi być uzależniony od tego, czy ogród będzie służył do ozdoby, zabawy i rekreacji czy uprawiania sportu. Ważne są także takie czynniki jak m.in. podłoże i stopień nasłonecznienia terenu.

Pozostając przy kwestii podłoża, jego jakość jest szczególnie ważna. Przed przystąpieniem do układania upewnij się, że współczynnik pH gleby jest odpowiedni. Powinien on wynosić ok. 6. Ponadto, wierzchnia warstwa podłoża powinna być dobrze spulchniona i przepuszczalna. Wymaga też oczyszczenia ze wszelkich chwastów, korzeni i kamieni oraz dokładnego wyrównania i nawilżenia.

Układanie trawy z rolki

Trawnik z rolki można układać przez cały sezon wegetacyjny tj. od kwietnia do listopada. Najlepiej robić to jednak we wrześniu lub październiku, bowiem niższa temperatura i częstsze opady deszczu sprzyjają ukorzenianiu się trawy. Darń najlepiej założyć od razu po przywiezieniu, nie później niż drugiego dnia po. Zbyt długie przetrzymywanie trawy w rolkach może doprowadzić do jej zniszczenia.

  • Prace związane z zakładaniem gotowego trawnika w miarę możliwości rozpocznij na prostym odcinku, wyznaczonym przez np. ścianę domu. Zwracaj przy tym uwagę na to, by trawnik dobrze przylegał i układał się dokładnie wzdłuż linii prostej. Darń przycinaj ostrym nożem lub szpadlem.
  • Poszczególne pasy układaj ciasno; muszą one leżeć jeden przy drugim. Co szczególnie ważne - nie mogą one na siebie zachodzić. Nowy trawnik trzeba dobrze docisnąć, np. specjalnym walcem. Korzenie trawy muszą bowiem nawiązać dobry kontakt z podłożem.
  • Możliwie jak najszybciej po założeniu trawy z rolki rozpocznij podlewanie. Powinno użyć się od 15 do 20 litrów wody na m². Przez kolejne pierwsze dni od ułożenia należy podlewać trawnik obficie, regularnie przy tym kontrolując stan jego nawodnienia, by zapobiec wysuszeniu.

Pielęgnacja trawnika z rolki

Pielęgnacja trawy w rolce nie różni się od tej, jakiej wymaga trawa z wysiewu. Należy ją regularnie podlewać, zasilać nawozami i kosić, jednak nie więcej niż 1/3 wysokości. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić, gdy trawnik osiągnie wysokość 10 cm.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje