sobota, 18 listopada 2023 11:38

Zakończyła się budowa parkingu P&R w Kokotowie

Autor Marzena Gitler
Zakończyła się budowa parkingu P&R w Kokotowie

Zakończyła się budowa parkingu w systemie P&R w Kokotowie. Z nowego miejsca parkingowego może skorzystać 145 kierowców oraz 30 rowerzystów.

Parking w systemie P&R powstał działce 4/31 w Kokotowie, w pobliżu przystanku kolejowego i autostrady A4. Nowy plac ma 3993,1 m2 powierzchni, a jego wybudowanie kosztowało 2 752 068,84 zł. Prowadzi do niego wygodne połączenie drogowe z przejazdem pod A4 i torami kolejowymi. Z myślą o osobach odwożących dzieci czy bliskich na pociąg zaplanowano zatokami „Kiss & Ride”. Na nowym parkingu jest miejsce na 142 samochody osobowe, w tym 6 stanowisk dla osób niepełnosprawnych, 3 stanowiska dla motocykli a pod daszkiem - 30 stojaków dla przechowywania rowerów.

W trosce o środowisko powstała kanalizacja opadowa wyposażona w separator substancji ropopochodnych i aranżację zieleni ozdobnej. Teren został też oświetlony.

Parking został wygrodzony szlabanami na wjeździe i wyjeździe. Zostaną na nim zamontowane urządzenia tworzące system monitoringu wraz z włączeniem do systemu monitoringu miasta i uzupełnieniem stanowiska monitorowania o niezbędne urządzenia, a także wykonany zostanie system zarządzania dostępnością, co znacznie poprawi bezpieczeństwo i usprawni korzystanie z parkingu.

- Nasz podstawowy projekt komunikacyjny, który realizujemy w Wieliczce, dotyczy połączeń kolejowych i autobusowych. Gmina wybudowała dworzec kolejowo-autobusowy i parkingi oraz powołała spółkę transportową, integrującą połączenia gminne. Drugim ważnym krokiem jest wykorzystanie linii kolejowej w północnej części gminy. W tym obszarze, na terenie miejscowości Kokotów i Węgrzce Wielkie, realizujemy projekt z UE budowy parkingów przy przystankach PKP. Projekt ten pozwoli jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji kolejowej - podkreśla Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

inf. i fot UMiG Wieliczka

Artykuł sponsorowany

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka