piątek, 18 czerwca 2021 12:14

Zakopane: Nadchodzą wyczekiwane inwestycje!

Autor Mirosław Haładyj
Zakopane: Nadchodzą wyczekiwane inwestycje!

Najbliższe miesiące w Zakopanem to okres intensywnych prac związanych z inwestycjami w mieście. O trwających oraz planowanych zadaniach mówił na konferencji prasowej zastępca burmistrza Tomasz Filar.

Jedną z najważniejszych inwestycji tego roku jest trwająca modernizacja ul. Przewodnika Józefa Krzeptowskiego. To popularna wśród pieszych i kierowców droga łącząca Zakopane z Kościeliskiem. Remont, który planowo zakończyć ma się do 30. czerwca, znacząco poprawi bezpieczeństwo jej użytkowników – wybudowana zostanie nowa jezdnia, chodniki i ekologiczne, LED-owe oświetlenie.

Po wielu latach starań rusza wyczekiwana przez mieszkańców przebudowa ul. Za Strugiem. Zakres prac budowlanych jest bardzo szeroki i obejmuje modernizację infrastruktury teletechnicznej oraz sieci kanalizacyjnej i sieci wodociągowej. Wzdłuż jezdni powstaną utwardzone pobocza, a na odcinku ok. 350 m chodnik, który umożliwi pieszym bezpieczną komunikację. Podobnie jak przy modernizacji innych ulic, realizowane będą również prace związane z budową sieci gazowej, która umożliwi wymianę źródeł ciepła na ekologiczne.

Jednym z ważniejszych elementów tej inwestycji jest budowa kanalizacji deszczowej, której brak tak bardzo odczuwają Mieszkańcy – kanalizacja deszczowa znajdzie swoje ujście bezpośrednio w potoku „Cicha Woda”, dzięki czemu nie dojdzie już do sytuacji sprzed lat tj. zalania miedzy innymi Szkoły Plastycznej. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad 4,6 mln złotych.

Rozpoczął się również kolejny etap budowy Centrum Komunikacyjnego. Od kilku tygodni trwa przebudowa ul. Szymony. To bardzo ważny element nowego układu komunikacyjnego. Droga będzie służyła autobusom, które wyjeżdżać będą w kierunku nowowybudowanego ronda na Spyrkówce. Kompleskowa modernizacja obejmie przebudowę jezdni, budowę kanalizacji burzowej, chodników i oświetlenia oraz modernizację wszystkich sieci.

Drugim elementem tegorocznych prac będzie przebudowa ronda Armii Krajowej przy dworcu PKP. W najbliższych miesiącach prowadzone będą prace, w ramach których wybudowana zostanie nowa tarcza ronda, zmodernizowane zostaną wszystkie sieci, poszerzony zostanie plac przed bramą dworca. Rondo zyska również nowe, LED-owe oświetlenie. Wszystko to służyć ma poprawie płynności ruchu i bezpieczeństwa pieszych i kierowców.

Miasto Zakopane przygotowuje się również do rozpoczęcia inwestycji polegającej na zagospodarowaniu terenu wokół Przedszkola nr 7. Odnowiony plac zabaw, nowe alejki wokół szkoły – to wszystko służyć ma poprawie bezpieczeństwa najmłodszych.

Inf. i foto: UM Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje