piątek, 26 lipca 2019 09:25

Zakopane: Pokaż w Tatrach, że #ŚmiecenieToObciach

Autor Marzena Gitler
Zakopane: Pokaż w Tatrach, że #ŚmiecenieToObciach

Na Dolnej Równi Krupowej rozpoczyna się wielkie sprzątanie! Pod hasłem Czyste Tatry ekoMałopolska na górskie szlaki wyruszą wolontariusze uzbrojeni w rękawice i worki na śmieci. Jak do nich dołączyć?

W akcji wezmą również udział m.in. popularni youtuberzy. Projekt, którego głównym partnerem jest województwo małopolskie, nie ogranicza się jednak tylko do sprzątania Tatr. To również próba bicia rekordu Polski w największej lekcji ekologii, pokazy kulinarne, projekcje filmów dokumentalnych, a także finałowy koncert zespołu Afromental. Kiedy? Piątek 26 lipca- Sobota 27 lipca.

To wydarzenie, na które czekają tysiące osób w całej Polsce. Czyste Tatry ekoMałopolska 2019 zagoszczą na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem. Akcja startuje w piątek 26 lipca, a wolontariusze po raz kolejny pokażą, że w Tatrach nie ma miejsca na śmieci.

337,3 m3 - tyle odpadów zebrali w 2017 roku pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mimo że świadomość ekologiczna w społeczeństwie rośnie, nadal jest wiele do zrobienia w kontekście ochrony przyrody, również na obszarach cennych przyrodniczo. Dlatego szczególnie ważne jest aktywne promowanie odpowiedzialnych zachowań w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Takiej misji podejmuje się inicjatywa Czyste Tatry ekoMałopolska 2019 - wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Czysta Polska we współpracy z Województwem Małopolskim.

- Małopolska dostrzega problem wszechobecnych śmieci. Dlatego czynnie włączamy się w akcję Czyste Tatry.. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu, ale także szykujemy dla wolontariuszy specjalną atrakcję. Po trudach sprzątania zapraszamy na stoisko Małopolski, gdzie będzie można poczęstować się pysznym owocowym koktajlem, który każdy stworzy samodzielnie za pomocą blenderbike. Ale to nie wszystko. Udział Województwa w Czystych Tatrach to także zapowiedź kampanii antyśmieciowej, która rusza już w sierpniu. Więcej szczegółów niebawem - mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

26-27 lipca akcja Czyste Tatry odbędzie się już po raz 8. W szczycie wakacyjnego sezonu, tysiące wolontariuszy wyruszy na górskie szlaki, by posprzątać je z odpadów, które mają szkodliwy wpływ na środowisko i stanowią zagrożenie dla wielu dzikich zwierząt.

Każdy uczestnik otrzyma zestaw startowy. W charakterystycznych, żółtych worko-plecakach znajdzie się m.in. oficjalna koszulka wydarzenia z rysunkiem Andrzeja Mleczki, pomocne mapy z najpopularniejszymi tatrzańskimi trasami, nieodzowne rękawice ochronne i worki na śmieci.

Organizatorzy i partnerzy wydarzenia zadbali również o to, by cały finałowy weekend był pełen atrakcji. Najmłodsi miłośnicy gór będą mogli bawić się w strefie animacji dla dzieci, przygotowano również strefę sportową oraz rozgrzewkę z Qczajem. Będzie można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, posłuchać prelekcji Beaty Pawlikowskiej, Janusza Gołębia oraz obejrzeć filmy w ramach Bloku Górskiego, a także spotkać się z youtuberami podczas Małopolska ekoMeetUp2019. Spotkać będzie można m.in. Rezigiusza. Youtubera, którego kanał śledzi ponad 3,7 mln widzów, a od trzech lat jest ambasadorem Czystych Tatr. W miasteczku festiwalowym pojawią się również m.in. Zio i Agu, Szymeq, Czoklet, N3jxiom, Vibe, LisekHD i Dev.

Zaplanowano także pokazy kulinarne z Davidem Gaboriaud oraz Charlesem Daigneault, bicie rekordu Polski na największą lekcję ekologii, a zwieńczeniem finałowego weekendu będzie energetyczny koncert zespołu Afromental.

W wydarzeniu udział może wziąć każdy. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na www.czystapolska.org.pl/rejestracja

Wstęp wolny!

Szczegóły wwydarzenia na: https://www.facebook.com/events/2115261655432895/

Podhale - najnowsze informacje