niedziela, 18 kwietnia 2021 18:58

Zakopane. „Katownia Podhala” już wkrótce, Muzeum Taternictwa i Narciarstwa nieco później

Autor Tomasz Stępień
Zakopane. „Katownia Podhala” już wkrótce, Muzeum Taternictwa i Narciarstwa nieco później

W willi „Pa­lace”, nazywanej „Katownią Podhala”, gdzie znajdowała się siedziba Gestapo niebawem ruszy muzeum. Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński zapowiedział też utworzenie kolejnej placówki - Muzeum Taternictwa i Narciarstwa.

Muzeum Taternictwa i Narciarstwa będzie oddziałem Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, które od stycznia 2021 r. jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W myśl umowy resort dofinansowuje muzeum kwotą nie mniejszą niż 1,5 mln zł rocznie. To daje placówce większe możliwości.

Wsparcie ministerstwa pozwala nam rozwinąć skrzydła. W tym roku planujemy już m.in. wystawę Wojciecha Gersona, dzięki współprowadzeniu ministerstwa możemy łatwiej wypożyczyć jego działa znajdujące się w innych muzeach narodowych – mówi dyrektor Muzeum, Anna Wende-Surmiak.

Dzięki współpracy z ministerstwem możliwe też będzie zrealizowanie projektu utworzenia że Muzeum Taternictwa i Narciarstwa. A, jak podkreśla dyrektor Anna Wende-Surmiak, jest inicjatywa dawno wyczekiwana i o wielkim potencjalne. Ale na otwarcie muzeum będziemy musieli jeszcze poczekać. Na razie trwają prace koncepcyjne nad projektem.

Za to bardziej zaawansowane są prace związane z projektem realizowanym w willi „Palace”. Powstaje tu oddział Muzeum Tatrzańskiego, poświęconym martyrologii mieszkańców Podhala i jego okupacyjnej historii. Od listopada 1939 r. w willi „Pa­lace”, nazywanej „Katownią Podhala”, znajdowała się siedziba Gestapo, a piw­nice zostały zaadoptowane na cele więzienne. Tutaj trafiali m.in. kurierzy tatrzańscy, którzy byli torturowani i zabijani. Przez „Palace” zwane przeszło kilka tysięcy Polaków. Większość mę­czono, ok. 250 osób zabito na miejscu, wielu kierowano do innych więzień i obozów koncen­tracyjnych. Wśród więźniów „Palace” byli m.in. bł. ks. Piotr Dańkowski, Franciszek Gajowniczek, Kurierzy Tatrzańscy – Stanisław Marusarz, He­lena Marusarzówna, Bronisław Czech. Stąd też wyruszały transporty więźniów do Auschwitz.

Budynek, w którym przez wiele lat działał pensjonat, w 2017 r. został zakupiony przez miasto Zakopane przy wsparciu finansowym rządu. Nie ma jeszcze daty otwarcia muzeum, ale trwają już prace nad scenariuszem wystawy.

info i fot: MKDNiS

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka