poniedziałek, 29 kwietnia 2024 15:40

Zanim złożył ślubowanie zdobył puchar w Świdnicy. Stopa-Ślęczka Team znów na podium

Autor Marzena Gitler
Zanim złożył ślubowanie zdobył puchar w Świdnicy. Stopa-Ślęczka Team znów na podium

W ostatni weekend na Dolnym Śląsku odbył się 52. Rajd Świdnicki. Impreza była pierwsza rundą 69. Sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i pierwsza rundą Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Z pucharami za drugie miejsce w kategorii 5, 2 miejsce w Klasie F i 3 w Klasyfikacji Generalnej Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski wrócili z imprezy Filip Stopa i Rafał Ślęczka. Dla zawodnika z Wieliczki była to pierwsza okazja, aby zasiąść w fotelu pilota rajdowego po wyczerpującej kampanii w wyborach samorządowych, którą zakończył zdobywając fotel burmistrza swojego miasta.

Trasy rajdowe 52. Rajdu Świdnickiego, który zainaugurował zmagania rajdowe w sezonie 2024, były najdłuższe od 2013 roku. O wynikach decydowała suma czasów uzyskanych na 13 asfaltowych odcinkach specjalnych, które rozegrano w dniach 27-28 kwietnia.

Rajd był niezwykle emocjonujący a finałowa rywalizacja trwała do ostatniego odcinka specjalnego w Górach Sowich i Górach Wałbrzyskich.

Rajd Świdnicki to druga najstarsza impreza rajdowa w Polsce. Więcej edycji ma tylko Rajd Wisły. Jego pięciokrotnymi zwycięzcami byli nieodżałowani mistrzowie – Janusz Kulig i Marian Bublewicz. W 2023 roku swoje 5 zwycięstwo odniósł Grzegorz Grzyb. Najwięcej razy stawali na podium jednak dwaj piloci: Jarek Baran i Ryszard Żyszkowski, którzy aż siedem razy triumfowali na mecie tej imprezy.

Sportowa rywalizacja w 52. Rajdzie Świdnickim rozpoczęła się w sobotę 27 kwietnia. Już pierwszego dnia zawodnicy przejechali aż 13 oesów o dystansie blisko 170 km. W niedzielę, 28 kwietnia załogi rywalizowały na trzech odcinkach specjalnych, które trzeba było pokonać trzykrotnie. Najdłuższy to licząca 18 km. trasa z Bystrzycy do Zagórza Śląskiego

Tego dnia o godzinie 17:00 uhonorowano trzy najszybsze załogi w klasyfikacji generalnej 52. Rajdu Świdnickiego. W tym roku rywalizacja trwała do samego końca. Zwycięzcą 52 Rajdu Świdnickiego został Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia RS Rally2), przed Grzegorzem Grzybem (Skoda Fabia Rally2 Evo) i Jakubem Matulką (Skoda Fabia Rally2 Evo). Różnice były jednak niewielkie. Druga załoga była zaledwie o 4,9 s gorsza od liderów, a trzecia pokonała trasy ze stratą 37,8 s.

W rajdzie wzięli udział zawodnicy z Małopolski. Stopa - Ślęczka Team - krakowsko-wielicka załoga wróciła z pucharem za drugie miejsce w swojej klasie. "Meldujemy wykonanie zadania już oficjalnie. Wracamy z pucharami z 52 Rajdu Świdnickiego 2024 - napisała do swoich fanów na Facebooku ekipa, która z numerem 114 przejechała trasę 52 Rajdu Świdnickiego w BMW M3 E36.

🚗🏁 MELDUJEMY wykonanie zadania 🏁😉 już oficjalnie 👍 Wracamy z pucharami 🏆🏆z 5️⃣2️⃣. Rajd Świdnicki 2️⃣0️⃣2️⃣4️⃣ 🏁 1️⃣....

Opublikowany przez Stopa/Ślęczka Rally Team Niedziela, 28 kwietnia 2024

Zawodnicy zdobyli puchary za drugie miejsce w kategorii 5, 2 miejsce w Klasie F i 3 w Klasyfikacji Generalnej Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, w których na trasie można zobaczyć takie auta jak Porsche 911, Audi Quattro, Ford Sierra czy Subaru Legacy, a także znacznie starsze konstrukcje, np. Volvo Amazon czy Opel Kadett.

Warto dodać, że dla Rafała Ślęczki była to pierwsza okazja, aby zasiąść w fotelu pilota rajdowego po wyczerpującej kampanii w wyborach samorządowych, którą zakończył zdobywając fotel burmistrza swojego miasta. 21 kwietnia zagłosowało na niego ponad 61 proc. mieszkańców Wieliczki. W II turze pokonał urzędującego od 2006 roku, dotychczasowego burmistrza Artura Kozioła. Rafał Ślęczka pierwsze rajdowe puchary w tym sezonie zdobył jeszcze przed złożeniem ślubowania burmistrza, która zaplanowano na 7 maja.

  • Zobacz:
II tura w powiecie wielickim. Zmiana włodarza w dwóch samorządach
W II turze wyborów w powiecie wielickim na wójta i burmistrza tylko jeden z urzędujących włodarzy pożegna się ze swoim stanowiskiem.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka