środa, 31 lipca 2019 11:33

Zasmakuj w ogrodzie w Brniu

Autor Marzena Gitler
Zasmakuj w ogrodzie w Brniu

Zasmakuj w ogrodzie zespołu dworsko-parkowego w Brniu (pow. dąbrowski, g. Olesno). Już w czwartek, 1 sierpnia odbędą się tam dni otwarte w ramach Małopolskiego Szlaku Ogrodów. Rozpoczęcie od godz. 15. Uczestnicy imprezy będą mogli m .in. skosztować pysznej i zdrowej żywności. Nie przegap okazji - to ostatnie w tym roku, już piąte warsztaty kulinarne na Małopolskim Szlaku Ogrodów!

Mariola Przydział poprowadzi warsztaty kulinarne połączone z degustacją. Kucharka przygotuje placuszki z cukinii, potrawy na bazie pokrzyw oraz proste, ale zaskakujące dania, które każdy z nas może przyrządzić z produktów rosnących w przydomowych ogródkach. Będzie zdrowo, ekologicznie, inspirująco i ciekawie, a to wszystko w pięknym otoczeniu zespołu dworsko-parkowego. Warsztaty kulinarne podczas dni otwartych Małopolskiego Szlaku Ogrodów przeprowadzono w: Ogródku Edukacyjnym przy Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, Ogrodzie Hortiterapii przy Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych, Ogrodzie Marzeń Myślec-Zagórze oraz w Ogrodzie Jana Pawła II w Inwałdzie.

Kulinaria, to tylko jedna z odsłon dni otwartych w Brniu. Organizatorzy zdradzą uczestnikom wiele ciekawostek związanych z obiektem, w którym funkcjonuje Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji. Placówka otworzy swoje podwoje przez zwiedzającymi. Interesująco zapowiada się również wystawa polonijna, obejmująca zbiór prasy oraz wydawnictw polonijnych z różnych krajów.

Zespół dworsko-parkowy w Brniu położony jest na terenie gminy Olesno. Wybudowany został w XVIII wieku. Ogród zaprojektowano i urządzono w stylu francuskim (wersalskim) przez wiedeńskiego projektanta Pfaffinera w latach 1750-1760. Jest zbudowany na planie trzech prostokątów. Na osi głównej znajduje się gaik a na osi poprzecznej labirynt, otoczony kanałami z wodą, nad którymi znajduje się mostek łączący ogród francuski z parkiem angielskim i pałacem. Na terenie ogrodu znajdują się perły architektury dworsko-parkowej. Stosunkowo niedawno zrealizowano inwestycję, dzięki której spichlerz został przekształcony w stanicę turystyczną.

Ogród w Brniu należy do Małopolskiego Szlaku Ogrodów – projektu, który obejmuje ponad 30 obiektów, a w tym m.in. Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie, Ogrody Królewskie na Wawelu czy Ogród Pełen Lawendy w Ostrowie. Dni otwarte czekają nas jeszcze:

- 6 sierpnia dwór w Michałowicach (ogród i park): 54. marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej. W programie występy artystyczne, żywe spotkanie z historią, piesze i konne grupy rekonstrukcyjne, zasadzenie nowej róży w różanym szpalerze dla Kadrówki i wiele więcej atrakcji.

- 22-26 sierpnia Park Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Dzień otwarty w ramach XIII Festiwalu Muzyki Kameralnej Bravo Maestro.

W sierpniu odbędą się też dni otwarte w Ogrodzie Trzy Siostry i w Ogrodzie na wzgórzu w Filipowicach – więcej informacji na stronie internetowej szlaku:
http://www.malopolskiszlakogrodow.pl/  i facebooku: https://www.facebook.com/MalopolskiSzlakOgrodow/

mat. prasowe

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje