Mieszkanka powiatu miechowskiego pała ofiarą oszustwa. Straciła prawie 90 tysięcy złotych. Miała inwestować na giełdzie towarowej. Dochodzenie prowadzi także policja z Zatoru.
Szybkie pieniądze przez internet
Przeglądając internet, natykasz się na reklamę obiecującą szybki zarobek poprzez inwestycje na giełdzie towarowej. Klikasz w reklamę, logujesz się numerem telefonu i emailem. Dostajesz telefon, w którym kobieta, podająca się za konsultantkę tej firmy. Przedstawia ci warunki i zasady działania platformy. Mówi o tym, że zostanie ci przydzielony indywidualny opiekun-broker. Zapewniają cię, że pomoże to pomnożyć zyski, więc się zgadzasz.
Taki los spotkał 45-cioletnią mieszkankę powiatu miechowskiego. Zgłosiła się ona do Komendy Powiatowej Policji w Miechowie. Podający się za brokera oszust używał specjalistycznej terminologii i przekonywał o wysokich zyskach, zdobywając w ten sposób zaufanie kobiety. Pozostawała z nim w stałym kontakcie telefonicznym i wyniku jego namów, dokonywała kolejnych przelewów na wskazane konta. Po trzech tygodniach, po dokonaniu ostatniego przelewu, kontakt z brokerem urwał się, a kobieta zdała sobie sprawę, że straciła wszystkie swoje oszczędności - niemal 90 tysięcy złotych.

Oszustwo z Zatoru
Wczoraj na policję sprawę oszustwa internetowego zgłosiła także 44-letnia mieszkanka gminy Zator. Tamtejsza policja prowadzi postępowanie w kontekście kradzieży 15 100 złotych. Pokrzywdzona chciała sprzedać dziecięce łóżko na popularnym portalu społecznościowym. Wystawiła mebel za 700 zł i szybko skontaktowała się z nią osoba, która podawała się za kupującego. Oszust przesłał link, który rzekomo miał umożliwić szybki przelew pieniędzy. Sprzedająca kliknęła w link, zalogowała się i potwierdziła operację, nieświadomie zatwierdzając przelew wychodzący ze swojego konta. W ten sposób straciła swoje oszczędności.
- Zobacz też:

Jak unikać oszustw finansowych?
Policja ostrzega przed tego typu oszustwami i apeluje o zachowanie ostrożności podczas korzystania z ofert inwestycyjnych i nieznanych linków w internecie. Aby uniknąć strat finansowych, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:
- Nie kierować się przypadkowymi reklamami internetowymi przy podejmowaniu decyzji finansowych.
- Nie instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach używanych do bankowości internetowej.
- Nigdy nie udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
- Nie przekazywać nikomu poufnych danych dotyczących kart płatniczych.
- Nie wysyłać skanów swojego dowodu osobistego.
- Korzystać z tradycyjnych przelewów bankowych
- Nigdy nie klikać w podejrzane linki przesyłane przez nieznane osoby.
Każdy, kto podejrzewa, że mógł paść ofiarą oszustwa, powinien niezwłocznie skontaktować się z policją. W dobie coraz częstszych cyberprzestępstw kluczowe jest zachowanie zdrowego rozsądku i weryfikowanie wiarygodności firm oferujących szybkie zyski.
fot.: pixabay