środa, 2 lipca 2025 17:06, aktualizacja 13 godzin temu

Kraków: UKEN odwołał rektora. "To ważny krok – zarówno symboliczny, jak i realny"

Autor Krystian Kwiecień
Kraków: UKEN odwołał rektora. "To ważny krok – zarówno symboliczny, jak i realny"

Sprawa profesora Piotra Borka, pełniącego do niedawna funkcję rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, została nagłośniona w ostatnich miesiącach. Od marca trzeba było czekać na decyzję, która zapadła 2 lipca. UKEN odwołał swojego rektora.

— To ważny krok – zarówno symboliczny, jak i realny – w stronę przywracania podstawowych standardów w życiu akademickim. Mam nadzieję, że to dopiero początek głębszych zmian na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zmian, które przywrócą zaufanie do tej uczelni i zapewnią jej pracownikom oraz studentom godne, bezpieczne warunki nauki i pracy.

- napisała zaangażowana w sprawę posłanka Daria Gosek-Popiołek.

Co działo się na UKEN-ie?

Profesor Borek, który objął funkcję rektora podczas pandemii, rozpoczął od przeprowadzenia „czystek”, w wyniku których część wykładowców straciła pracę. Zwolnionych z uczelni zostało około 100 osób, a kolejnych niemal 200 odeszło z powodu złej atmosfery. Środowisko uczelni już od maja 2021 roku zgłaszało nieprawidłowości w zarządzaniu placówką. Po fali zwolnień, nad uczelnią zawisły zarzuty o upolitycznienie wyborów na rektora, a nawet przemoc wobec pracownicy i studenta.

Polityczne powody?

Tuż przed wyborami samorządowymi, 15 marca 2024, przed siedzibą UKEN odbył się protest byłych pracowników i studentów, dotyczący kuriozalnych wyborów nowego rektora uczelni. Jedynym kandydatem, który mógł zostać w nich wybrany na rektora, był dotychczasowy rektor, czyli prof. Piotr Borek, popierany przez posła PiS Ryszarda Terleckiego.

  • Zobacz też:
Minister chce odwołać rektora UKEN. “Rażące naruszania prawa”
MEN wszczęło procedurę odwołania prof. Piotra Borka z funkcji rektora UKEN w Krakowie. W obronie Borka wypowiedziało się Kolegium Rektorskie Uniwersytetu

Protestujący zarzucali, że jego kontrkandydat, prof. Piotr Trojański, celowo został pozbawiony możliwości, aby nawet stanąć w szranki z Borkiem, bo w głosowaniu za jego kandydaturą nie wziął udziału jeden z członków Rady, zabrakło więc większości i to wykluczyło go z udziału w konkursie.

Konsekwencje decyzji rektora

Konflikt na UKEN trwa od kilku lat. Po zmianie rektora władze uczelni zwolniły dziesiątki pracowników, z których ponad trzydziestu skierowało sprawy do sądu pracy. W wielu przypadkach zapadły wyroki korzystne dla poszkodowanych, nakazujące ich przywrócenie do pracy. Jednak mimo jednoznacznych orzeczeń, UKEN nie wykonał tych postanowień, odmawiając ponownego zatrudnienia naukowców.

  • Zobacz też:
Pracownicy UKEN walczą z rektorem przed Sądem
We środę, 19 marca przed krakowskim sądem okręgowym odbyła się pikieta związkowców UKEN.

Istniała więc obawa czy, jeśli w ogóle, dojdzie do jakiejś decyzji sądu. Skoro wcześniej wspomniany rektor potrafił nie wykonywać postanowień sądowych, co przez długi czas nie spotykało się z gigantycznymi dla niego konsekwencjami, to nie można było być pewnym niczego. Teraz już wiadomo, że sprawiedliwości stało się zadość.

— Kraków stawia na współpracę z uczelniami - opartą na wzajemnym szacunku, zaufaniu i trosce o dobro wspólnoty akademickiej. Nieposzlakowana opinia, odpowiedzialność oraz dbałość o pracowników i studentów muszą być jej fundamentem. Społeczności UKEN życzę mądrego wyboru nowego rektora, który będzie cieszył się zaufaniem całej uczelni.

- napisał prezydent Miszalski.

Wspomniana wcześniej Daria Gosek-Popiołek dodała, że ma nadzieję, że przed UKEN nowy rozdział, zdecydowanie jaśniejszy. Oby faktycznie tak się stało, by uczelnia mogła już spokojnie zacząć funkcjonować.

Fot: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej

Obserwuj nas w Google News

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka