wtorek, 8 października 2024 16:07, aktualizacja 2 miesiące temu

[ZDJĘCIA] Za nami 14. edycja Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego

Autor Krystian Kwiecień
[ZDJĘCIA] Za nami 14. edycja Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego

W dniach 5 i 6 października w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbył się Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.

W łącznej punktacji Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) z Kokotowa zajęło pierwsze miejsce! To kolejny, jakże ogromny sukces Pań z powiatu wielickiego. We wrześniu również najwyższą lokatę na podium zajęły na Małopolskim Festiwalu Smaków. KGW Kokotów wsparło jednocześnie Stowarzyszenie Przyjaciół Kokotowa.

Skład Komisji Artystycznej i kategorie konkursów

Komisja Artystyczna w pojawiła się w następującym składzie:

  • Jadwiga Pilch/etnograf – Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
  • Lucyna KMAK / specjalista ds. gospodarstwa wiejskiego
  • Urszula Gieroń / etnograf – Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
  • Jadwiga Adamczyk/muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
  • Benedykt Kafel/etnograf

Po obejrzeniu łącznie 12 grup i stowarzyszeń KGW z 9 powiatów woj. małopolskiego: bocheńskiego, krakowskiego, limanowskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, olkuskiego, tarnowskiego, wadowickiego i wielickiego, komisja przyznała wyróżnienia i nagrody w poszczególnych konkursach regulaminowych. Jeżeli chodzi o sztukę, to oceniano pieśni ludowe, scenki obyczajowe, a także wykonane prace podczas konkursu rękodzieła artystycznego (tworzono palmy i krzyżyki wielkanocne). Jednocześnie odbywała się degustacja potraw, które były zgłoszone do kolejnych zawodów, tym razem gastronomicznych.

Wyniki Koła Gospodyń Wiejskich z Kokotowa

Jeśli chodzi o rezultaty Pań z powiatu wielickiego, to budzą one podziw i wrażenie. Pokonały one bowiem swoje rywalki w aż trzech kategoriach:

I miejsce w konkursie tradycyjnych scenek obyczajowych za scenkę „Zapust”

I miejsce w  konkursie tradycyjnych potraw regionalnych, których głównym składnikiem były GRZYBY LEŚNE za potrawę żur z grzybami i fasolą

I miejsce w konkursie rękodzieła artystycznego za wykonanie PALM i KRZYŻYKÓW WIELKANOCNYCH

III miejsce w konkursie pieśni ludowych.

„Jury wyraża uznanie i kieruje słowa podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich za piękne prezentacje konkursowe. Obrazują one bogactwo i różnorodność kulturową Małopolski. Komisja jest pełna podziwu dla ich pracy, emocji i pieczołowitości w odtwarzaniu dawnych zwyczajów i tradycji. Dotyczy to zarówno prezentacji scenek obyczajowych jak i elementów muzyki, stroju, tradycyjnych potraw oraz ludowego rękodzieła. Komisja zwraca uwagę na bardzo wysoki poziom merytoryczny oraz artystyczny konkursu plastyki obrzędowej. Tegoroczny zadany temat palm i krzyżyków wielkanocnych pogłębiony został szeroką wiedzą nt. symboliki i tradycji regionalnych związanych z obrzędowością doroczną. W sferze kulinariów tematem przewodnim były grzyby leśne. Na stoiskach królowały różnorodne przysmaki jak: zupy grzybowe i żury, kluski, makarony. Zwrócić należy uwagę na pięknie  przygotowane, bogate stoiska, pełne lokalnych potraw ciast i napojów.” - podała Komisja Artystyczna już po konkursach.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka