Lewatywę stosuje się od wieków, a nawet tysiącleci: przekazy historyczne wskazują, że poddawano się jej już 3500 lat temu. Współcześnie wykonujemy ją m.in. przed porodem, podczas długotrwałych zaparć lub w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Chcesz kupić zestaw do lewatywy domowej? Podpowiadamy, gdzie znajdziesz odpowiednie produkty, kiedy warto po nie sięgnąć i o czym pamiętać podczas zabiegu.
Gdzie kupić zestaw do lewatywy? Jaki wybrać?
Wykonanie lewatywy często kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, może jednak przynieść ulgę w zaparciach i korzyści zdrowotne, a niekiedy jest konieczne przed zabiegami chirurgicznymi i diagnostycznymi, np. kolonoskopią. Proces polega na wlaniu płynnej substancji (wody, wody z dodatkiem oleju, naparu z rumianku lub preparatu zaleconego przez lekarza) do jelita grubego w celu oczyszczenia go z zalegających treści.
Zabieg możesz wykonać w domu - w tym celu potrzebne jest odpowiednie urządzenie do lewatywy. Zakupu najlepiej dokonać w aptece, np. internetowej: https://a-manada.pl/wlewniki-gumowe-i-gruszki. Dzięki temu masz pewność, że wybierasz sprawdzony, bezpieczny zestaw z wytrzymałych materiałów - przystosowany do zabiegu. Płyn do lewatywy możesz również kupić w aptece. Przeprowadzenie lewatywy nie jest trudne ani niebezpieczne, o ile będziesz postępować zgodnie z instrukcją.
Najprostsze akcesorium to gruszka do lewatywy, którą można stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci powyżej 3. roku życia. Gruszka z kanką jest bardzo łatwa w użyciu i przechowywania. Model z kanką, czyli najczęściej plastikową końcówką, stosuje się nie tylko do lewatywy, ale i irygacji pochwy.
Podobne gruszki, lecz o miękkiej końcówce, wykorzystuje się do usuwania wydzieliny z nosa (w celu łagodzenia objawów przeziębień i zapobiegania infekcjom górnych dróg oddechowych) oraz ucha (w celu łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych). Można je stosować u dzieci i dorosłych, w zależności od wybranego rozmiaru.
Większą niż gruszka pojemność na płyn ma wlewnik do lewatywy. Mieści nawet 2 litry, co umożliwia komfortowe i dokładniejsze wykonanie czynności. Zestaw z workiem zwykle zawiera dwie końcówki - krótszą do lewatywy doodbytniczej oraz dłuższą do irygacji pochwy. Duży worek do lewatywy ma uchwyt do zawieszenia, dzięki czemu będziesz mógł się swobodnie położyć i odprężyć podczas wlewania płynu do jelita.
Kiedy można stosować lewatywę w domowych warunkach?
Irygator do lewatywy to produkt powszechnie dostępny, dlatego każdy może ją przeprowadzić w domu. Zalecana jest nie tylko przed zabiegami i porodem, ale również w przypadku uporczywych zaparć, zaburzeń układu limfatycznego, obrzęków, chorób stawów, przewlekłych stanów zapalnych, nawracających infekcji, bólów głowy i dysfunkcji okrężnicy. Można ją wykorzystywać profilaktycznie jako wsparcie procesów oczyszczania organizmu.
Nie należy robić jej zbyt często, aby nie zaburzać naturalnego funkcjonowania jelit i spowalniać ich perystaltyki. Nadużywanie metody może doprowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych, a także do podrażnienia błony śluzowej odbytu.
Trzeba też wspomnieć, że nie każdy powinien się jej poddawać. Przeciwwskazania do lewatywy to m.in.:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- niedrożność jelit,
- krótki czas po zabiegu operacyjnym na jelicie grubym,
- niezdiagnozowane krwawienia z układu pokarmowego,
- niewyjaśnione bóle brzucha, nudności i wymioty,
- choroby serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby nerek,
- odwodnienie,
- ciąża (z wyjątkiem czasu przed samym porodem).
Nie wykonuj lewatywy dzieciom poniżej 3 lat. Pamiętaj, że każdą wątpliwość warto wyjaśnić z lekarzem. Jeśli nie jesteś pewny słuszności wykonania lewatywy, porozmawiaj ze specjalistą.
Jak wykonać lewatywę w domu?
Jeśli robisz lewatywę po raz pierwszy, może pojawić się skrępowanie i strach. Zarezerwuj sobie trochę czasu, aby przeprowadzić ją w spokoju i bez pośpiechu. Gruszka do lewatywy dla dorosłych ma mniejszy rozmiar niż worek - czas zabiegu będzie różnił się w zależności od wybranego narzędzia. Lewatywę z workiem wykonuj w pozycji leżącej na lewym boku. Aby uniknąć podrażnień i ewentualnego bólu, przed aplikacją końcówki posmaruj ją wazeliną, naturalną oliwką lub lubrykantem. Wsuń 7-8 cm rurki.
Podczas wlewania płynu do jelita spróbuj się rozluźnić. Pamiętaj, że jego pożądana temperatura to 36-38 stopni Celsjusza: roztwór nie powinien być gorętszy niż 40 stopni. Po opróżnieniu worka wyjmij końcówkę z odbytu i oczekuj wypróżnienia, nie wymuszając go od razu. Płyn powinien pozostać przez jakiś czas w odbytnicy. Możesz rozmasować brzuch i się poruszać. Wypróżnienie nastąpi w ciągu kilku do kilkudziesięciu minut.
Dostępne na rynku wlewniki i gruszki są przeznaczone do wielokrotnego użytku. Można je łatwo utrzymać w czystości. W aptekach najczęściej pojawiają się produkty do lewatywy Sanity: sprawdzone, wykonane z wysokiej jakości materiałów, bezpiecznych dla człowieka i dla środowiska. W aptece Manada możesz kupić je w różnych wariantach. Wszystkie mają długi termin ważności, dlatego wystarczą Ci na długi czas użytkowania.