środa, 30 marca 2022 10:19

1000 drzew dla Wieliczki! Zgłoszenia tylko do jutra

Autor Joanna Obajtek
1000 drzew dla Wieliczki! Zgłoszenia tylko do jutra

Wytwarzają tlen, redukują hałas i ograniczają zanieczyszczenia. Drzewa to przyjaciele ludzi, które wciąż ratują świat. Możemy pomóc im przetrwać, biorąc udział w akcji sadzenia 1000 drzew w Wieliczce.

Organizacje ekologiczne alarmują, że co minutę na Ziemi znika naturalny las wielkości 36 boisk piłkarskich, a co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski. Czy wszechświat przetrwa? Wszystko zależy od działań ludzkości. Na pewno ciężko będzie oddychać w miejscu, w którym wytną wszystkie drzewa, dlatego akcja „Zielone płuca dla Wieliczki”, startująca w sobotę
9 kwietnia, jest na wagę złota. W jej ramach uczestnicy posadzą w mieście 1000 drzew i krzewów.

Zielona sobota i ratowanie świata

– Drzewa pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie, wchłaniają dwutlenek węgla, ograniczają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, łagodzą zmiany klimatu i efekt cieplarniany, wpływają na bioróżnorodność środowiska naturalnego… Długo by można wymieniać ich zalety. Posadzone przez wieliczan drzewa i krzewy będą służyć nam wszystkim, będą też stanowić dodatkową barierę ochronną dla miasta od strony Baryczy – mówi o akcji sadzenia drzew Damian Konieczny, Dyrektor Wykonawczy Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

Widok na Park św. Kingi/ fot. Rafał Stachurski

Akcja „Zielone płuca dla Wieliczki” wystartuje o 10:00 w drugą sobotę kwietnia. To okazja do spędzenia czasu z rodziną i dobrego wykorzystania czasu. Uczestnicy posadzą drzewa i krzewy w czterech miejscach w Wieliczce oraz w jednym w Baryczy. Sadzenie nie jest trudne, więc każdy da radę, a zielone środowisko na pewno się odwdzięczy. Na osoby, które posadzą minimum 10 drzew czekają bezpłatne bilety  na zwiedzanie Kopalni Soli.

– Zielone tereny kopalni to nie tylko Park św. Kingi, ale także otoczenie szybów górniczych czy rejon kopalni otworowej w Baryczy. Więcej drzew czy krzewów sprawi, że te zielone enklawy skuteczniej będą służyły poprawie środowiska w naszym regionie – wyjaśnia Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Szacuje się, że jedno drzewo w ciągu roku potrafi wytworzyć tlen dla 10 osób, a zatem 1 000 drzew to równowartość rocznego zapasu tlenu dla 40% mieszkańców Wieliczki. Tą akcją chcemy nie tylko wdrożyć ideę tworzenia zielonych płuc dla miasta, ale także dać dobry przykład działań na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju – dodaje.

W akcji „Zielone płuca dla Wieliczki” można wziąć udział nie tylko wspólnie z rodziną, ale i ze znajomymi. Wystarczy się tylko zgłosić do 31 marca na adres mailowy: pr@kopalnia.pl.

– Nasz klimat się zmienia, a negatywne skutki tej zmiany wpływają również na nas m.in. w postaci coraz częściej występujących okresów suszy, opadów nawalnych, długotrwałych upałów czy też porywistych wiatrów. Niestety te zmiany będą się pogłębiać, a my musimy już teraz zacząć się do nich adaptować. Dajmy dobry przykład dla innych, szczególnie dla najmłodszych i pokażmy, że nie jesteśmy obojętni na losy naszej planety – zachęca Jolanta Wiśniewska, Doradca ds. klimatu i środowiska w powiecie wielickim.

Razem możemy zdziałać więcej dla świata

Akcja „Zielone płuca dla Wieliczki” organizowana jest we współpracy z Powiatem wielickim w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej #drzewodlaklimatu, a także Fundacją Aeris Futuro. Ta ostatnia dokonała doboru gatunków drzew i krzewów do poszczególnych lokalizacji.

Swój udział w akcji zapowiedzieli już pracownicy kopalni, a także strażacy z wielickiej OSP.

– Działalność OSP na co dzień to nie tylko ratownictwo pożarowe i prewencja, ale także zaangażowanie w lokalne inicjatywy. Szczególnie chętnie nasi strażacy biorą udział w wydarzeniach o charakterze społecznym i ekologicznym, takich jak akcja zielonych płuc dla Wieliczki mówi Tomasz Broniowski, Prezes OSP Wieliczka.

Fot. Rafał Stachurski

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje