poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:16

Zła wiadomość dla ozdrowieńców. Winien Omikron

Autor Mirosław Haładyj
Zła wiadomość dla ozdrowieńców. Winien Omikron

Według najnowszych badań nad zakażeniami koronawirusem przechorowanie jednego wariantu nie daje ochrony przed drugim.

Po obserwacji polskich pacjentów zakażonych koronawirusem okazuje się, że powtórne zachorowanie przebiegało u nich ciężej niż pierwsze.

Prof. Piotr Kuna kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi wyjaśnia w rozmowie z WP abczdrowie, że bycie ozdrowieńcem nie chroni przed ponownym zakażeniem innym wariantem wirusa:

– Przechorowanie jednego wariantu nie daje ochrony przed drugim. Wydaje się, że wirus Delta powodował cięższy przebieg choroby. Dlatego pacjenci, którzy zakazili się najpierw wariantem Alfa i się nie zaszczepili, potem mogli chorować ciężej, kiedy pojawiła się Delta.

Przeprowadzone badania pokazują, że osoby niezaszczepione (nawet jeśli są ozdrowieńcami) nie są chronione przed Omikronem.

– Nie ma wątpliwości, że konieczne jest zastosowanie trzeciej dawki szczepionki mRNA (...). Badania niestety pokazują, że ochrona osób zaszczepionych preparatami wektorowymi jest bliska zeru, więc przed wariantem Omikron chronią jedynie szczepionki mRNA. Szacuje się, że pacjenci po dwóch dawkach szczepionek mają ochronę rzędu 45 proc. Natomiast po przyjęciu trzeciej dawki odporność wzrasta prawie 10-krotnie i daje blisko 90 proc. ochrony przed zakażeniem

- tłumaczy ekspert.

Inf.: WP abczdrowie.pl

Czytaj również:

Omikron wymusi na nas kolejne kroki. Naukowcy nie mają wątpliwości
Wiadomości Polska: Pojawienie się nowej mutacji koronawirusa wymusi na zaszczepionych przyjęcie kolejnej dawki. Ważny będzie też skład szczepionki.
Polska

Polska - najnowsze informacje