czwartek, 9 stycznia 2020 13:20

Koniec maltretowania dzieci? Żłobek Fair Play zostanie zamknięty

Autor Katarzyna Domagała
Koniec maltretowania dzieci? Żłobek Fair Play zostanie zamknięty

Wczoraj prezydent Oświęcimia podjął decyzję o zamknięciu żłobka Fair Play, w którym - zgodnie z doniesieniami medialnymi w ostatnich tygodniach - miało dochodzić do znęcania się nad dziećmi

Prezydent podjął decyzję na wniosek samej właścicielki, a także radnych miasta, którzy zwrócili się do niego o interwencję w tej sprawie. Przypomnijmy, że chodzi o żłobek Fair Play mieszczący się przy ulicy Szpitalnej w Oświęcimiu, gdzie dzieci miały doświadczać przemocy fizycznej i psychicznej. Taką informację wraz z nagraniami otrzymali rodzice dzieci od dwóch opiekunek pracujących w żłobku. Sprawa została natychmiastowo zgłoszona na policję.

Na podstawie nagrań oraz relacji opiekunek ustalono, że dzieci były szarpane, karmione na siłę oraz zamykane w ciemnych pomieszczeniach. Maluchy miały być również obiektem wyzwisk i przekleństw. Co więcej, stosowano różne rodzaje przymusu wobec dzieci, które nie chciały jeść lub leżakować. Wiadomo też, że wśród dzieci była dwójka niepełnosprawnych. Jedno z nich to 3,5-letni chłopczyk, który - co potwierdza nagranie - był rzucany na podłogę przez opiekunkę.

O sprawie jako pierwsze informowały lokalne media, niedługo później ogólnopolskie. Kilka dni temu właścicielka żłobka zawiesiła jego działalność, wcześniej zwalniając główną opiekunkę i zarazem zarządzającą  w jej imieniu żłobkiem. Miejscy radni zdecydowali się skierować wniosek do prezydenta miasta o interwencję.

7 stycznia pracownicy urzędu prowadzili kontrolę w żłobku w związku z doniesieniami prasowymi. Właścicielka złożyła wniosek do prezydenta o zamknięcie instytucji. Wczoraj prezydent podjął decyzję o zamknięciu.

Jak informuje oficjalny portal Urzędu Miasta w Oświęcimiu, właścicielka żłobka złożyła też wniosek o wykreślenie z rejestru przedszkola Fair Play przy ul. Szpitalnej. Przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3 to miasto prowadzi rejestr takich placówek oraz je nadzoruje. Na terenie Małopolski działalność żłobków i przedszkoli nadzoruje również Małopolskie Kuratorium Oświaty.

Info: UM Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje