poniedziałek, 29 listopada 2021 13:13

Złomowanie pojazdów: Jak to wygląda od strony właściciela złomowanego samochodu?

Autor Artykuł sponsorowany
Złomowanie pojazdów: Jak to wygląda od strony właściciela złomowanego samochodu?

Jako właściciel wysłużonego samochodu z pewnością nie raz usłyszałeś, że jego sprzedaż się już nie opłaca, czy wręcz będzie niemożliwa… I faktycznie, w wielu przypadkach znalezienie osoby zainteresowanej zakupem kilkunastoletniego samochodu (lub jeszcze starszego) jest trudne. Z tym samym problemem borykają się właściciele pojazdów, których koszty naprawy przekraczają wartość samochodu. Co wtedy?

Jak pozbyć się niechcianego samochodu?

Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu z niechcianym starym lub zepsutym samochodem jest auto szrot. Jak przebiega złomowanie pojazdów w Łodzi? Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na złomowanie w Łodzi czy w innym mieście na terenie kraju procedura będzie taka sama. Warto ją rozpocząć od zalezienia legalnie działającej stacji demontażu pojazdów/złomowiska skupującego pojazdy. W przeciwnym razie cały proceder może nam przynieść znacznie więcej problemów niż korzyści – nielegalnie zezłomowanego samochodu nie możemy wyrejestrować, a co za tym idzie, nie możemy rozwiązać umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym i jesteśmy zobowiązani od opłacania składek OC.

Legalność działania danej stacji demontażu pojazdów lub punktu zbierania pojazdów potwierdza odpowiednie zezwolenie marszałka województwa. Zanim więc oddamy auto na złom, upewnijmy się, czy wybrane przez nas złomowisko takowe zezwolenie posiada.

Złomowanie pojazdów: Ile to  kosztuje? Kto komu płaci?

Co do zasady, to właściciel pojazdu otrzymuje pieniądze, przy czym jeśli do stacji demontażu pojazdów trafia samochód niekompletny to stacja może pobrać opłatę od właściciela. Wysokość kwoty uzyskanej przy sprzedaży pojazdu zależy do wagi samochodu oraz aktualnej ceny złomu – co ważne, samochód nie jest w całości wykonany z metalu, w związku z czym stacje demontażu odejmują od masy pojazdu mniej więcej 200 kg na części niemetalowe.

Co z samochodem niekompletnym? Jaka jest wysokość opłaty?

Przyjmując od właściciela samochód niekompletny – np. taki, z którego sprawne części zostały wymontowane w celu odsprzedaży jako części zamienne – stacja demontażu ma prawo pobrać od właściciela pojazdu opłatę wyrównującą. Wartość tej opłaty jest kwestią indywidualną przy czym nie może przekraczać 10 złotych za każdy brakujący kilogram. Co ważne, za samochód niekompletny przyjmuje się pojazd, którego masa w takcie oddawania na złom jest mniejsza niż 90% masy nowego pojazdu.

Co ważne, aby pojazd mógł być legalnie zezłomowany samochód musi posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka