środa, 3 lipca 2024 09:58

Złota passa wciąż trwa. Kolejny sukces Szymona Sowińskiego

Autor Antonina Sydor
Złota passa wciąż trwa. Kolejny sukces Szymona Sowińskiego

Dewizę Szymona Sowińskiego stanowi hasło Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna. O tym, że droga przez życie bynajmniej nie jest usłana różami, przekonał się w roku 2010, kiedy amputowano mu nogę. Jednak, zamiast pogrążyć się w rozpaczy, Sowiński rozgorzał energią i rozpoczął karierę sportowca. Dzisiaj może chlubić się złotym medalem, zdobytym w międzynarodowym turnieju Novi Sad World Shooting Para Sport Grand Prix.

fot. facebook Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start"

Nie jest to pierwsze osiągnięcie strzelca ze Staniątek. Trzy lata temu zasłużył na tytuł wicemistrza podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio, również złote i srebrne medale zawisły na jego piersi w roku 2022 na Mistrzostwach Świata w Al Ain oraz Mistrzostwach Europy w norweskim Hamar. Sukcesy Szymona Sowińskiego są pokłosiem mozolnej pracy i niewzruszonego skoncentrowania na przyświecającym mu celu, jednak, gdyby nie troskliwość najbliższych, nie byłyby one możliwe do osiągnięcia. Opowiadając o swym pobycie w szpitalu, wspomina, że "bardzo dużo osób codziennie mnie wspierało, przychodziło porozmawiać, odwiedzało. Myślę, że to był taki impuls, który pozwolił mi zapomnieć o tym, że nie mam nogi".

Mimo iż strzelectwo zawsze roziskrzało źrenice Sowińskiego i pozwalało mu poczuć się spełnionym, z pasji w profesjonalny sport przeistoczyło się dopiero po amputacji i założeniu protezy. Szlifowanie swoich umiejętności rozpoczął w sekcji strzleckiej Wisła Kraków, poźniej zaś trenował pod czujnym okiem Marka Maruchy. Rozwijał nie tylko mobilność ciała, ale też dbał o kondycję psychiczną. Sam mówi, że "wygrywa siłą spokoju", w czym pomagała mu psycholog sportu Marzanna Herzig. Na pierwsze mistrzostwa, zwieńczone brązowym medalem, udał się już w trzy lata po wypadku, w 2013 roku. Obecnie gra dla klubu ZSN Start Zielona Góra.

fot. Oddział Lubuski PFRON

Po dekadzie, która upłynęła od pierwszego sukcesu, i która również była obfita w osiągnięcia, Szymonowi Sowińskiemu udało się wspiąć na sam szczyt podium. W międzynarodowym turnieju Novi Sad World Shooting Para Sport Grand Prix w Serbi, rozpoczętym 30 czerwca tego roku, polski sportowiec zdobył imponujący wynik 236,5 punktów, strzelając na dystansie 10 metrów z pistoletu pneumatycznego SH1. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się zawodnicy Kamran Zeynalov oraz Zivko Papaz. Wyniki trwającego do 5 lipca turnieju można na bieżąco śledzić na stronie results.sius.com .

Utalentowanego Szymona Sowińskiego wspiera w rozwoju Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start", który stara się walczyć ze stereotypowym postrzeganiem osób z dysfunkcjami i ukazywać, ile krzepkości i determinacji mogą skrywać na pozór niepełnosprawne ciała.

fot. Facebook Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start"

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka