czwartek, 1 lutego 2024 12:25

Zmarł były burmistrz Wieliczki. Zmagał się z ciężką chorobą

Autor Marzena Gitler
Zmarł były burmistrz Wieliczki. Zmagał się z ciężką chorobą

We środę, 31 stycznia zmarł Józef Duda. Były burmistrz Wieliczki miał 68 lat. Zmagał się z ciężką chorobą.

Byłego burmistrza i Honorowego Obywatela Wieliczki pożegnał obecny burmistrz Artur Kozioł. "Czas pożegnań jest zawsze najtrudniejszy i nigdy nie jesteśmy na niego gotowi… Dziś odszedł od nas samorządowiec, naukowiec, wieloletni burmistrz Wieliczki, mąż, ojciec, dziadek, przyjaciel -  Profesor Józef Duda. Dziękuję za Twoją pracę i zaangażowanie dla mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka... Żegnaj Józefie… Do zobaczenia..." - napisał na Facebooku.

✝️Czas pożegnań jest zawsze najtrudniejszy i nigdy nie jesteśmy na niego gotowi… Dziś odszedł od nas samorządowiec,...

Opublikowany przez Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Środa, 31 stycznia 2024

Profesora Dudę pożegnał też były prezes Społem w Wieliczce, Roman Jedynak. "Śmierć boli nie Tych, którzy odchodzą lecz Tych co wśród żywych pozostają. W środę 31 stycznia 2024 roku, w wieku 68 lat zmarł prof. Józef Duda, były burmistrz Wieliczki przez 14 lat w latach 1992 - 2006 , były radny powiatu wielickiego, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, mąż, ojciec, dziadek i przyjaciel wielu wieliczan. Ceniony człowiek i samorządowiec, szanowany kolega w środowisku zawodowym i naukowym. Przed kilkoma miesiącami otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka. Odszedł po bardzo ciężkiej chorobie. Są chwile i ludzie, których się nie zapomina" - napisał.

Dzisiaj, w środę 31 stycznia 2024 roku, w wieku 68 lat zmarł prof. Józef Duda, były burmistrz Wieliczki przez 14 lat w...

Opublikowany przez Romana Waldemar Jedynaka Środa, 31 stycznia 2024

Prof. Józef Duda swoje wykształcenie zdobywał na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie w 1985 r. uzyskał stopień naukowy doktora. Pracował późnej jako adiunkt w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Swoją służbę publiczną rozpoczął tworząc podwaliny wielickiego samorządu terytorialnego w niepodległej Polsce po upadku komunizmu. W pierwszych wyborach samorządowych, 27 maja 1990 r., uzyskał mandat radnego z ramienia Komitetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Wieliczka. Na pierwszej sesji w dniu 6 czerwca 1990 r. został wybrany pierwszym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Wieliczce. Pełnił tę funkcję do wyboru na Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka w dniu 18 września 1992 r. Piastował nieprzerwanie ten urząd przez ponad 14 lat, do dnia 2 grudnia 2006 r.

Działalność samorządowa prof. Józefa Dudy nie ograniczała się do samorządu gminnego. W latach 2010-2018 był radnym Rady Powiatu Wielickiego, w której pełnił funkcję Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego.

W 2008 roku wrócił na swoją Alma Mater, gdzie pracował jako wykładowca i gdzie kontynuował swoją karierę naukową zwieńczoną w roku 2019 uzyskaniem tytułu Profesora Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

W dniu 8 września 2023 roku na wniosek burmistrza Artura Kozioła, Rada Miejska w Wieliczce jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka dla prof. Józefa Dudy – Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka w latach 1992 – 2006 roku.

  • Zobacz:
Honorowe Obywatelstwo Wieliczki dla prof. Józefa Dudy
Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, uhonorował swojego poprzednika. Prof. Józef Duda otrzymał Honorowe Obywatelstwo Wieliczki.

Józef Duda był mężem Jadwigi Dudy, prezes Stowarzyszenia Klub Przyjaciół w Wieliczce i współpracowniczką Głos24 i Głosu Wielickiego.

Ostatnie pożegnanie Józefa Dudy odbędzie się w sobotę, 3 lutego 2024 r. o godzinie 13.00 w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich, po czym, spocznie on na miejscowym cmentarzu. Tego samego dnia o godz. 12.30 odbędzie się różaniec za Zmarłego. Msza w intencji Józefa Dudy zostanie odprawiona również we wtorek, 6 lutego 2024 r. o godz. 15 w kościele p.w. św. Klemensa w Wieliczce.

Uroczystości pogrzebowe śp. Profesora Józefa Dudy✝️

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Czwartek, 1 lutego 2024

fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka