wtorek, 25 czerwca 2019 13:45

Zmarł Tadeusz Pazgan - pierwszy milioner Nowego Sącza

Autor Marzena Gitler
Zmarł Tadeusz Pazgan - pierwszy milioner Nowego Sącza

W sobotę, 22 czerwca w klinice kardiochirurgii w Zabrzu zmarł Kazimierz Pazgan, przedsiębiorca, twórca marki Konspol. Miał 71 lat.

„Z głębokim smutkiem informujemy, iż wskutek wieloletniej choroby serca, odszedł do wieczności nasz ukochany Prezes Kazimierz Pazgan – poinformowano w komunikacie na stronie firmy Konspol.

Kazimierz Pazgan z wykształcenia pedagog resocjalizacji pierwszy biznes, kwiaciarnię, poprowadził w 1972 r. w Świdnicy. Stosował niebanalne chwyty marketingowe, łącząc sprzedaż kwiatów ze sprzedażą alkoholu. To dało mu pierwszy milion.
Zarobione pieniądze zainwestował w hodowlę i przetwórstwo drobiu. To on stworzył pierwszą na świecie kiełbasę drobiową. Grupa Konspol stała się wielkim konsorcjum spółek córek rozsianych po całej Polsce a nawet za granicą. Jednak centrala i zakłady przetwórcze mieściły się w Małopolsce. Zarabiała m.in. zaopatrujac McDonald’s Polska, restauracje KFC, Ikeę, Biedronkę oraz Tesco.

W 2014 roku Kazimierz Pazgan otrzymał tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza.

Kazimierz Pazgan przez lata był na liście 100 Najbogatszych Polaków „Forbesa”. Był tytanem pracy, nawet gdy przekazał firmę dzieciom. „Kilkanaście godzin na dobę na najwyższych obrotach, bo inaczej się nie da prowadzić firmy. Nie umiem sobie wyobrazić siebie na leżaczku czy na grzybach przez siedem dni w tygodniu, bez wyzwań. Pewnie bym się od tego rozchorował. Nie umiem nie pracować.” – powiedział kiedyś w wywiadzie dla Forbsa. Już wtedy zmagał się z chorobą serca i udarem.
W 2018 roku zdecydował się na sprzedaż rodzinnego biznesu Amerykanom. Jak przypomina money.pl „Za przynajmniej kilkaset milionów euro (kwoty transakcji nigdy nie podano) Kazimierz Pazgan sprzedał firmę amerykańskiego gigantowi Cargill, który zatrudnia 155 tys. pracowników w 70 krajach świata.”

Pogrzeb biznesmena odbędzie się 26 czerwca w Kamionce Wielkiej, gdzie się urodził. O godz. 13.15 w kościele parafialnym odbędzie się różaniec w intencji Zmarłego. O godz. 14 rozpocznie się msza święta pogrzebowa. Prochy Kazimierza Pazgana spoczną na miejscowym cmentarzu w rodzinnym grobowcu.

Marzena Gitler, foto: konspol.com.pl

Nowy Sącz - najnowsze informacje