poniedziałek, 30 października 2023 06:59

Zmarła Wanda Półtawska. Znamy szczegóły pogrzebu

Autor Mirosław Haładyj
Zmarła Wanda Półtawska. Znamy szczegóły pogrzebu

Nie żyje Wanda Półtawska. Bliska przyjaciółka Karola Wojtyły 2 listopada obchodziłaby 102. urodziny. Pogrzeb śp. Wandy Półtawskiej odbędzie się we wtorek, 31 października br., o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Zmarła przyjaciółka Karola Wojtyły Wanda Półtawska. Św. Jan Paweł II określał ją mianem: "Mój ekspert osobisty od 'Humanae vitae'".

2 listopada obchodziłaby 102. urodziny.

Wanda Półtawska

Urodziła się 2 listopada 1921 w Lublinie. W czasie II wojny światowej Wanda Półtawska była harcerką Szarych Szeregów. Za swoją działalność w 1941 roku aresztowało ją gestapo i trafiła do obozu w Ravensbrck. To właśnie tam więźniarki były wykorzystywane do eksperymentów medycznych - wszczepiano im choroby zakaźne i wycinano fragmenty kości. Tego losu nie uniknęła 21-letnia Wanda.

Po wojnie podczas spowiedzi w Kościele Mariackim spotkała księdza Karola Wojtyłę. Tak zaczęła się ich znajomość.

Wanda studiowała psychiatrię, psychologię i filozofię. Pracowała w szpitalu psychiatrycznym w Kobierzynie, wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym i pracowała w Poradni Małżeńskiej. W Krakowie przez 10 lat działała jako radna miejska.

W 1962 roku Wandę czekała operacja w związku z wykryciem u niej złośliwego nowotworu. Tuż przed zabiegiem okazało się, że nagle wyzdrowiała. Niektórzy uważają, że to cud, jaki zawdzięcza listowi napisanemu przez ówczesnego biskupa Karola Wojtyłę do Ojca Pio z prośbą o modlitwę.

W lutym 1966 r. Wanda Półtawska badała Karola Kota, mordercę znanego jako „Wampir z Krakowa”.

Od 1983 Półtawska była członkinią Papieskiej Rady ds. Rodziny, a od 1994 Papieskiej Akademii Życia. Przez wiele lat pracowała jako konsultantka Papieskiej Rady ds. Pracowników Służby Zdrowia. Była też członkinią Unii Pisarzy Medyków, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu.

W marcu 2023 oficjalnie dokonała otwarcia Oddziału Noworodkowego Szpitala im. R. Czerwiakowskiego w Krakowie (na ul. Siemiradzkiego), który otrzymał jej imię.

Szczegóły pogrzebu

Pogrzeb śp. Wandy Półtawskiej odbędzie się we wtorek, 31 października br., o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Wcześniej, o godz. 12.30, zostanie odmówiony różaniec w intencji zmarłej Pani Profesor. Obrzędy ostatniego pożegnania odbędą się na parafialnym cmentarzu na Salwatorze w Krakowie o godz. 16.00.

Po zakończeniu mszy świętej, dla wszystkich  uczestników ostatniego pożegnania śp. prof. Wandy Półtawskiej,  zapewniony zostanie bezpłatny transport na cmentarz parafialny na  Salwatorze. Organizatorzy proszą o niekorzystanie z prywatnych środków transportu.

Specjalne autobusy komunikacji miejskiej  podstawione będą na Małym Rynku. Po uroczystościach organizatorzy zapewniają także transport powrotny w  to samo miejsce. Odjazd autobusów z Cmentarza Salwatorskiego odbędzie się 15 minut po zakończeniu uroczystości pogrzebowych na cmentarzu.

Własne środki transportu można zostawić odpłatnie na parkingach zlokalizowanych m.in. przy:

- ul. Straszewskiego 14, tel. 660 262 515, info@krakowparking.pl;

- Domu Turysty PTTK / Hotel Wyspiański (dawniej Orbis przy ul. Westerplatte), ul. Kopernika 1, tel. 12 422 95 66  w 571;

- ul. Starowiślnej 13 i 15, tel. +48 12 429 43 91, gsm: +48 602 196 375;

- ul. Plac na Groblach 24 (parking Wawel SL Oddział w Polsce), , 12 426 27 09, biuro@parkingwawel.pl;

- przy Muzeum Narodowym, Al. Focha 1, tel. 12 616 70 00;

- ul. Świętego Filipa 15, tel. 12 429 43 91;

- Galerii Krakowskiej.

Uroczystości będą miały charakter państwowy i  odbędą się z ceremoniałem wojskowym. Organizatorem jest wojewoda  małopolski Łukasz Kmita we współpracy z Archidiecezją Krakowską i Urzędem Miasta Krakowa.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka