poniedziałek, 8 sierpnia 2022 13:30

Zmarła Zofia Posmysz. Była więźniarka Auschwitz

Autor Katarzyna Jamróz
Zmarła Zofia Posmysz. Była więźniarka Auschwitz

– W hospicjum w Oświęcimiu zmarła dziś ocalała z Auschwitz Zofia Posmysz. 23 sierpnia obchodziłaby swoje 99 urodziny – podało Muzeum Auschwitz. Była pisarką i byłą więźniarką niemieckich obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Podczas niewoli padła ofiarą eksperymentów pseudomedycznych.

Zofia Posmysz-Piasecka urodziła się 23 sierpnia 1923 r. w Krakowie. Podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania, zajmowała się także kolportażem gazetek konspiracyjnych. W 1942 r. została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. W styczniu 1945 r. uczestniczyła w tzw. marszu śmierci z Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego, skąd trafiła do obozu w Ravensbrück. Po zakończeniu wojny przeniosła się do Warszawy.

W hospicjum w Oświęcimiu zmarła dziś ocalała z Auschwitz Zofia Posmysz. 23 sierpnia obchodziłaby swoje 99 urodziny....

Opublikowany przez Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz Poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Po wojnie zadebiutowała literacko wspomnieniami "Znam katów z Belsen...". W 1952 ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała m.in. w gazecie „Głos Ludu” jako korektorka oraz w Polskim Radiu, współtworząc od 1960 powieść radiową pt. "W Jezioranach".

Była autorką słuchowiska radiowego pt. "Pasażerka z kabiny 45", na motywach którego powstał film "Pasażerka" w reżyserii Andrzeja Munka, a następnie książka pod tym samym tytułem wydana w 1962. Jej powieści i opowiadania przetłumaczono na wiele języków obcych.

W styczniu 2020 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Zofię Posmysz Orderem Orła Białego.

Źródło: Wikipedia.pl
Fot. Wikipedia.pl/Muzeum Auschwitz/Edycja własna

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka