niedziela, 14 marca 2021 08:06

Zmiany rozkładów na kolei. Z Tarnowa do Krynicy pojedziemy tylko autobusem

Autor Tomasz Stępień
Zmiany rozkładów na kolei. Z Tarnowa do Krynicy pojedziemy tylko autobusem

Od niedzieli 14 marca 2021 r. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Zmian jest sporo. Najważniejsza: odcinek Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój zostanie wyłączony z ruchu kolejowego, a połączenie będą obsługiwały autobusy zastępcze. Ale to dopiero po świętach.

Koleje Małopolskie zaplanowały szereg prac modernizacyjnych krakowskiego węzła kolejowego. Część z nich wchodzi w życie jeszcze w okresie przedświątecznym, dlatego od 14 marca 2021 r. nastąpi zmiana rozkładu jazdy pociągów. Będzie ona obowiązywać do 12 czerwca 2021 r.

Od niedzieli zmieniają się rozkłady pociągów kursujących na trasach:

  • SKA1 Wieliczka Rynek-Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko
  • SKA2 Kraków Główny - Sędziszów
  • SKA3 Kraków Główny - Tarnów
  • Kraków Główny - Tarnów - Nowy Sącz - Krynica-Zdrój
  • Kraków Główny/Nowy Sącz - Stróże – Jasło

Jednak największe i najbardziej uciążliwe dla próżnych zmiany czekają nas po świętach. W okresie od 6 kwietnia 2021 r. (od 8:00) do 17 maja 2021 r. (do 15:00) z uwagi na prace torowe prowadzone na różnych odcinkach linii kolejowej nr 96 zostanie wprowadzona przerwa w ruchu pociągów na odcinku Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój.

W tym okresie wszystkie pociągi w kierunku Nowego Sącza, Krynicy-Zdrój i Jasła będą kursować wyłącznie na odcinku Kraków Główny – Tarnów, natomiast na dalszej części trasy będą obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową.

Za każdy pociąg zostaną wprowadzone co najmniej dwa autobusy – jeden obsługujący wszystkie stacje i przystanki, natomiast drugi przyspieszony pomijający postoje na odcinku Tarnów – Nowy Sącz (a w przypadku pociągu "HUBAL" - Tarnów - Jasło). – Pozwoli to na wydatne skrócenie czasu przejazdu z Nowego Sącza, Jasła, Krynicy-Zdrój oraz miejscowości położonych w dolinie Popradu do Tarnowa oraz Krakowa –informują Koleje Małopolskie.

Dodatkowo na wybranych kursach do i z Krynicy-Zdrój dostępna będzie możliwość przewozu rowerów na specjalnych dedykowanych do tego przyczepach dołączanych do realizującego dany kurs autobusu.

To nie koniec utrudnień. Bezpośrednio po zakończeniu prac na trasie Tarnów – Krynica-Zdrój od 18 maja 2021 r. rozpocznie się remont torowiska pomiędzy stacjami Biecz a Przysieki. W konsekwencji wszystkie pociągi kursujące do Jasła z kierunku Krakowa i Nowego Sącza na odcinku Biecz – Jasło będą obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową.

Szczegółowe informacje dotyczące kursów obsługiwanych zastępczą komunikacją autobusową, godziny odjazdów i miejscach zatrzymania autobusów dostępne są na stronie Kolei Małopolskich.

Tarnów - najnowsze informacje