piątek, 13 września 2019 13:12

Zobacz dzisiejszej nocy Księżyc Żniwiarzy. Następnym razem będzie widoczny dopiero w 2049 r.

Autor Mirosław Haładyj
Zobacz dzisiejszej nocy Księżyc Żniwiarzy. Następnym razem będzie widoczny dopiero w 2049 r.

Księżyc Żniwiarzy to ludowa nazwa zjawiska astronomicznego, które można oglądać raz na ok. 20 lat. Ostatnio tę niezwykłą pełnię księżyca można było zaobserwować 13 października 2000 roku. Na następną będziemy musieli poczekać do sierpnia 2049 roku.

Specyficzna nazwa związana jest z porą roku na którą przypada okres zbioru plonów i płodów rolnych. Innymi nazwami używanymi na określenie wyjątkowości tej pełni to „Księżyc Plonów”, „Pełnia Księżyca Zbiorów”, czy też „Księżyc Wina”.

Z astronomicznego punku widzenia zjawisko, które będziemy mogli obserwować dzisiejszej nocy jest bardzo ciekawe, w dodatku pełnia która nas czeka będzie ostatnią w letnim okresie kalendarzowym. Księżyc Żniwiarzy wschodzi równo z zachodem Słońca, przez co długo pozostaje na niebie. Dzięki temu noc przy pełni Żniwiarza jest bardzo jasna. Wszystkie te zjawiska dzieją się za sprawą specyficznego ustawienia Ziemi względem swojego satelity.

Księżyc Żniwiarzy najlepiej widoczny będzie jutro, 14 września, wczesnym rankiem o 04:32, a na niebie będziemy mogli oglądać go od piątku wieczorem 13 września od 18:11.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje