W trakcie dzisiejszych obrad rady miasta uchwała kierunkowa w sprawie "Modrzejówki" zostanie poddana pod głosowanie (punkt 41, Druk nr 3398). Tym samym okaże się, czy pomysł wykup niszczejącej od wielu lat willi wraz z przylegającym do niej ogrodem i przywrócenia tego miejsca mieszkańcom Krakowa dojdzie do skutku.
Wpisana do rejestru zabytków w 2000 roku willa należy do Arcybractwa Miłosierdzia, które oddało w dzierżawę deweloperowi sąsiadujące z willą zabytkowe budynki dawnego osiedla robotniczego Towarzystwa Budowy Tanich Mieszkań dla Robotników Katolików. Budynek „Modrzejówka” stoi od dłuższego czasu opustoszały, a okoliczni mieszkańcy martwią się o jego przyszłość. Dlatego ich zdaniem palącą potrzebą jest powrót Urzędu Miasta Krakowa do rozmów z właścicielem na temat wykupu terenu wraz z budynkiem, w celu przeprowadzenia gruntownego remontu oraz zdecydowania wspólnie z mieszkańcami o przyszłości tego miejsca, tak by najlepiej służyło ich potrzebom.
Po zaledwie trzech tygodniach postulaty społeczników działających na rzecz "Modrzejówki" poparło już prawie 2700 mieszkańców (składając podpisy zarówno elektronicznie, jak i papierowo), a już dzisiaj uchwała kierunkowa w sprawie Modrzejówki mieszkańcom zostanie poddana pod głosowanie na sesji Rady Miasta Krakowa (punkt 41, Druk nr 3398).
Petycję aktywistów poparli znani i lubiani krakowscy aktorzy Dorota Segda oraz Beata i Tomasz Schimscheinerowie oraz aktorzy Starego Teatru (m.in. Małgorzata Zawadzka) i Teatru Bagatela (m.in. Alina Kamińska), a także literaturoznawca, pisarz i tłumacz Michał Rusinek.

Apel społeczników został również jednogłośnie poparty przez Radę Dzielnicy V Krowodrza podczas sesji w dniu 23 maja oraz niemal jednogłośnie na komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska, 29 maja.

- Czytaj więcej:

Fot.: działacze inicjatywy Ocalmy „Modrzejówkę” dla Krakowian