sobota, 26 sierpnia 2023 07:00

ZSZ Grybów: Erasmus na Litwie. "Historia Wilna jest nierozerwalnie związana z Polską"

Autor Patryk Trzaska
ZSZ Grybów: Erasmus na Litwie. "Historia Wilna jest nierozerwalnie związana z Polską"

19 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie wraz z dwoma nauczycielami wzięło udział w wyjeździe zagranicznym do liceum w Malatach na Litwie w ramach projektu Erasmus+,  Akcji 2: Partnerstwa współpracy szkół „My culture in your school.”        

- Podczas pięciodniowego pobytu na Litwie uczniowie ZSZ Grybów wraz z  uczniami z Niemiec brali udział w zajęciach zorganizowanych przez  litewskich nauczycieli i młodzież. Pierwszego dnia, po prezentacji szkół  wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w kilku zabawach  integracyjnych oraz w grach sportowych. Następnie, litewscy uczniowie  oprowadzali po swojej szkole i po swoim mieście – mówi dyrektor ZSZ w  Grybowie Lesław Tarasek.        

Uczestnicy projektu uczyli się, jak filcować obrazki (technika  malowania wełną), zwiedzili szkołę techniczną w Alancie, gdzie uczą się  przyszli rolnicy, pszczelarze, mechanicy czy ekonomiści  oraz   spacerowali w koronach drzew ścieżką prowadzącą do wieży widokowej. W  Malatach zwiedzili też Muzeum Etnokosmologii, jedyne tego typu muzeum na  świecie, w którym znajdują się wystawy związane z niebem i gwiazdami oraz obraz kosmicznego drzewa świata.      Młodzież z ZSZ Grybów zwiedziła również Kowno, przedwojenną stolicę  Litwy, drugie pod względem wielkości i liczby mieszkańców miasto kraju.  Tu mieszkał i uczył Adam Mickiewicz, o czym przypomina tablica z  popiersiem poety oraz tekstem w j. polskim i litewskim „Litwo, ojczyzno  moja….”. Następnie wyruszyli do Wilna i Troków.        

- Historia Wilna jest nierozerwalnie związana z Polską. Wilno kojarzy się z Ostrą Bramą i Adamem Mickiewiczem. W niewielkiej kaplicy  nad bramą znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Miłosiernej. Pomnik  poety można zobaczyć w okolicach kościoła Św. Anny. W wileńskiej  katedrze spoczywa Barbara Radziwiłłówna, ukochana króla Zygmunta Augusta oraz serce Władysława IV Wazy. Śnieżnobiałą barkową fasadą zachwycił  wszystkich kościół Świętego Piotra i Pawła na Antokolu. Podczas  wycieczki do Wilna, zwiedzając Pałac Wielkich Książąt Litewskich,  uczestnicy projektu mieli okazję obejrzeć kolekcję 37 arrasów króla  Zygmunta Augusta. Arrasy sprowadzono z Wawelu, aby uświetnić uroczyste obchody 700-lecia Wilna – dodaje dyrektor. - Najbardziej wzruszające  ślady polskości odnajdujemy na cmentarzu na Rossie, polskiej narodowej  nekropolii. Pierwsze kroki uczniowie ZSZ Grybów skierowali na grób matki  Józefa Piłsudskiego, u której stóp pochowano jego serce.  Obok znajdują się groby polskich żołnierzy poległych w latach 1919-1920 w walkach o  Wilno oraz żołnierzy AK poległych podczas operacji Ostra Brama w 1944 r.  Na cmentarzu spoczywają znane postacie polskiej historii, jak Joachim  Lelewel. Na Rossie znajduje się również kaplica, gdzie w 2019 r.  uroczyście pochowano szczątki przywódców powstania styczniowego  odnalezione przypadkowo na Górze Zamkowej w 2017 r. w trakcie  prowadzenia prac archeologicznych.        

W Trokach uczniowie zwiedzili zamek położony na jeziorze Galve, domy  karaimskie, kenesę, oraz wybrali się na 45-minutowy rejs statkiem po  jeziorze. Z dala mogli zobaczyć pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu oraz  podziwiać krajobrazy. Na zakończenie projektu, polscy i niemieccy  uczniowie oraz nauczyciele pracowali razem w grupach, aby ze zdjęć,  które robili w ciągu tych kilku dni stworzyć krótkie filmiki pt. „Litwa  moimi oczami”. Filmy zostały zaprezentowane wieczorem podczas ceremonii  pożegnania i wręczenia certyfikatów uczestnictwa w projekcie.

inf./fot. Biuro Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka