czwartek, 30 marca 2023 13:35

Życie jest najważniejsze! Krakowscy uczniowie uczą się je ratować

Autor (red)
Życie jest najważniejsze! Krakowscy uczniowie uczą się je ratować

Choć znajomość podstaw pierwszej pomocy to obowiązek każdego, nie wszyscy potrafią jej udzielać. Wiedzę na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej systematycznie nabywają uczniowie szkół podstawowych w ramach szkoleń “Krakowscy uczniowie ratują życie”. W czwartek jedna z takich lekcji odbyła się w krakowskim magistracie.

W szkoleniu udział wzięli 6-klasiści ze Szkoły Podstawowej nr 134 im. Stanisława Lema w Krakowie.

- Język polski, matematyka, historia - wszystkie przedmioty, których się uczycie są bardzo ważne. Jednak nie ma nic ważniejszego niż ludzkie zdrowie. Dlatego zatroszczenie się o waszą wiedzę na temat ratowania życia traktuję jako jedno ze swoich najważniejszych zadań - mówił Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, który objął program honorowym patronatem.

Szkolenia zostały stworzone przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy. W ramach programu uczennice i uczniowie z krakowskich szkół podstawowych uczą się podejmowania resuscytacji, prawidłowego wezwania pierwszej pomocy oraz postępowania w innych sytuacjach wymagających nagłej reakcji. Dzieci są zachęcane do dzielenia się nabytą wiedzą z bliskimi.

- Co dla mnie najważniejsze, projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Podczas pierwszej edycji miałem okazję wziąć udział w jednym ze szkoleń i widziałem naprawdę ogromne zaangażowanie młodzieży. Druga edycja programu zakłada udział niemal 2400 dzieci - podkreślał Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

- Sukcesem będzie, jeśli dzięki tym zajęciom uda się uratować choć jedno ludzkie życie. Program zakłada szereg szkoleń uczniów klas 5 i 6 w zakresie zasad udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w obliczu zagrożenia zdrowia i życia kolegów lub osoby postronnej na ulicy. Z analiz wynika, że w okresie szkolnym zapamiętujemy najwięcej informacji, które zostają z nami do końca życia. Idealnym rozwiązaniem byłoby objęcie nim wszystkich krakowskich szkół, w klasach 4, 6 i 8, co dałoby nam pewność, że przeszkolimy największą armię młodych ratowników. Chcemy, by nasze miasto było pionierem i dało przykład całej Polsce. Mamy też nadzieję, że Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadzi w przyszłości ten program systemowo, tak jak działa to w krajach zachodnich – mówił Krzysztof Augustyn, dyrektor Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego.

Nauka ratowania życia realizowana jest w atrakcyjnej dla dzieci formie - wspólnej rywalizacji. Każdy blok szkoleniowy kończą mini zawody, podczas których wybierany jest uczeń, który najlepiej opanował materiał szkoleniowy. Zwycięzca będzie przedstawicielem swojej szkoły w wielkim finale programu “Krakowscy uczniowie ratują życie”, który odbędzie się 10 czerwca 2023 roku

Projekt finansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków.


Kraków

Kraków - najnowsze informacje