sobota, 4 września 2021 17:21

10 mld zł zagrożone i coraz mniej czasu na reakcję. KE wysłała list w sprawie deklaracji anty-LGBT m.in do Małopolski

Autor Marzena Gitler
10 mld zł zagrożone i coraz mniej czasu na reakcję. KE wysłała list w sprawie deklaracji anty-LGBT m.in do Małopolski

Komisja Europejska wystosowała list do władz pięciu województw, które przyjęły kontrowersyjne uchwały anty-LGBT. "Uchwały mają zostać niezwłocznie uchylone. Bez grania na zwłokę" - ostrzega Atlas Nienawiści, który opublikował pismo na Twitterze.

Ostrzeżenia, wraz z Małopolską otrzymały województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie i świętokrzystkie.

Przypomnijmy, w Małopolsce sprawę przedłużających się negocjacji, a w zasadzie braku reakcji władz Małopolski na oczekiwania i ostrzeżenia Komisji Europejskiej nagłośnił wicemarszałek Tomasz Urynowicz. Jednak marszałek Witold Kozłowski, Zarząd Województwa Małopolskiego i przewodniczący sejmiku Jan Tadeusz Duda sprawę bagatelizują. Na ostatniej sesji, na której pojawił się projekt uchwały autorstwa KO, o uchyleniu spornego i kompromitującego Małopolskę w oczach świata dokumentu, radni PiS zagłosowali za pozostawieniem deklaracji anty-LGBT. Argumenty, jakie pojawiły się na sesji i w wypowiedziach medialnej były takie, że Małopolska jest w trakcie negocjacji z KE, a pisma do tej pory wysyłali jedynie niewiele znaczący europejscy urzędnicy. Jan Duda kilkakrotnie podkreślał, że pieniądze z Unii nie są jałmużną i nam się po porostu należą.

Jak się okazuje sprawa funduszu stoi jednak niemal na ostrzu noża, o czym świadczy kolejne pismo, skierowane do 5 województw. Ujawnił je Atlas Nienawiści, który monitoruje podejmowanie dyskryminacyjnych uchwał przez polskie samorządy. "Publikujemy najnowsze pismo KE do 5 województw. Tym razem już stawia twarde i jednoznaczne warunki - uchwały mają zostać niezwłocznie uchylone. Bez grania na zwłokę i wymiany pism w nieskończoność" - napisali aktywiści.

Na ostatniej sesji sejmiku małopolskiego zapowiedziano wprawdzie, że radni zajmą się wprowadzeniem zmian w deklaracji, tak, żeby nie można było jej już określać jako anty-LGBT, jednak najbliższa zwyczajna sesja zaplanowana jest dopiero na 27 września, a Komisja dała Małopolsce czas do 14 września. To może oznaczać wstrzymanie dla województwa środków wysokości 2,5 mld euro, czyli ok. 10 mld zł.

fot. Wikipedia  

Małopolska - najnowsze informacje