poniedziałek, 17 stycznia 2022 10:00

Zaczęły się ferie! Jak je spędzić w Krakowie tak, żeby się nie nudzić?

Autor Patryk Trzaska
Zaczęły się ferie! Jak je spędzić w Krakowie tak, żeby się nie nudzić?

Już 15 stycznia pierwsi uczniowie rozpoczną ferie. W ogromie atrakcji ciężko jest zdecydować gdzie pojechać i jak spędzić czas. Kraków przygotował w tym roku ofertę nawet dla tych, których najtrudniej zadowolić. Sprawdziliśmy najciekawsze propozycje. Oto 7 powodów, dla których warto przyjechać do stolicy Małopolski i warto tu spędzić ferie.

1.Darmowe atrakcje dla młodych koneserów sztuki

Czas ferii może być niezwykle atrakcyjny dla miłośników sztuki. Okazuję się, że będzie można zrobić wycieczkę po krakowskich muzeach całkowicie za darmo. Najciekawsze z nich to:

Cały tydzień :

  • Muzeum Bursztynu - bezpłatne zwiedzanie w godzinach 9-21

Poniedziałki:

  • Podziemia Kościoła św. Wojciecha - bezpłatne zwiedzanie w godzinach 10-16
  • Apteka Pod Orłem - bezpłatne zwiedzanie w godzinach 10 -14

Wtorki:

  • Muzeum Lotnictwa Polskiego - bezpłatne zwiedzanie w godzinach 9-17
  • MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej - bezpłatne zwiedzanie w godzinach 11-19

Środy:

  • Muzeum Ogrodu Botanicznego - bezpłatne zwiedzanie w godzinach 10-14

Niedziele

  • Muzeum Narodowe: Gmach Główny - bezpłatne zwiedzanie w godzinach 10-16
  • Muzeum Archeologiczne - bezpłatne zwiedzanie w godzinach 10- 14
  • Dom Jana Matejki - bezpłatne zwiedzanie w godzinach 10-16

Atrakcji poza wymienionymi jest dużo więcej więc z pewnością, każdy znajdzie coś dla siebie.

Ferie 2022 - muzeum
fot. Muzeum lotnictwa Polskiego w Krakowie 

2.Łyżew czar

W tym roku władze Krakowa pomyślały o miłośnikach jazdy na łyżwach. Do dyspozycji jest aż 7 lodowisk. Tradycyjnie warte wypróbowania jest lodowisko na Cracovii. Jeżeli natomiast marzy nam się jazda pod gołym niebem, to idealny rozwiązaniem będzie lodowisko przy Tauron Arenie. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane również w Parku Jordana, gdzie poza tradycyjną taflą, otwarte zostały również lodowe alejki, które cieszą się ogromną popularnością wśród krakowian. Dla najmłodszych przewidziana została specjalna mała tafla, gdzie można poświęcić czas na naukę jazdy.

Ferie 2022 - lodowiska Kraków
Lodowisko w Parku Jordana - fot. kraków.pl

3.Wystawa Barbie - spełnienie marzeń każdej dziewczynki

Aż do końca stycznia, krakowianie odwiedzający odnowioną filię biblioteki krakowskiej  nr 48, na os. Bohaterów Września 26, będą mogli podziwiać wystawę pt. „W świecie Barbie i innych lalek” Na wystawie będzie można zobaczyć lalki przedstawiające różne role społeczne, odmienny wygląd czy rozmiar. Lalki pochodzą z kolekcji Kamila Buratowskiego, który ich zbieraniem zajmuje się od dziesięciu lat. - Wszystkie staram się oczyścić, kiedy tego wymagają. Stylizuję im fryzury, maluję paznokcie, jeśli zaś kupię nieubrane lalki, to szyję im stroje - mówi sam zainteresowany, cytowany przez portal Rodzinny Kraków. Wystawa miała swoje otwarcie 12 stycznia i będzie można ją oglądać do 31 stycznia.

Ferie 2022 - wystawa lalek Barbie
W świecie lalek Barbie i innych lalek - fot. biblioteka Kraków 

4.Ferie w iście królewskim stylu

Świetnym pomysłem podczas ferii, może być odwiedzenie zamku królewskiego na Wawelu. W tym roku odwiedzający będą mieli okazję poznać świat niderlandzkich obrazów. Oglądanie takich dzieł, to nie tylko podziwianie kunsztu malarskiego, ale również wydobycie głębi i ukrytego znaczenia. Jednak to nie wszystko. Jak czytamy w komunikacie, jest szansa, aby podczas zwiedzania stać się sportretowaną częścią obrazu. Wystawa jest przewidziana dla dzieci w wieku 7-9 lat i 10-12 lat razem z opiekunami. Te wszystkie atrakcje w cenie zaledwie 15 zł za dziecko plus 5 zł opiekun.

Ferie 2022 - Wystawa na Wawelu
fot. pixabay

5.Zakochaj się w otaczającej faunie

Swoją ofertę dla feriowiczów ma również krakowskie zoo. Do 28 stycznia edukatorzy będą oprowadzać gości po specjalnie przygotowanej Zimowej Ścieżce Zwiedzania. Podczas wycieczki będzie się można dowiedzieć nie tylko o gatunkach zwierząt, które radzą sobie w zimowych warunkach bardzo dobrze, ale także o tych, które na czas zimy znajdują się w ciepłych pawilonach, gdzie można zobaczyć wiele gadów i płazów uwielbianych przez najmłodszych. Oprowadzanie jest kompletnie darmowe. Jedyne co trzeba zrobić, to kupić bilet do zoo, który podczas ferii jest tańszy niż zazwyczaj (bilet normalny 20zł, ulgowy 16 zł).

Ferie 2022 - zoo Kraków
fot. zoo Kraków

6.Ogród Świateł Królewny Śnieżki, który przeniesie cię w baśniowy świat

W czasie ferii koniecznie trzeba odwiedzić świetlny świat Królewny Śnieżki w ogrodzie doświadczeń im. St. Lema, Aleja Pokoju 68. Na zwiedzających czeka prawie 30 instalacji świetlnych m. in domek krasnoludów czy świetlny labirynt. Do tego przygotowano wiele gier i łamigłówek dla najmłodszych. Dla tych, którzy chcieliby pochwalić się wrażeniami w social mediach,  przygotowano specjalne photo pointy rozlokowane po całym ogrodzie. Na koniec warto wspominać o pokazach laserowych odbywających się w każdy piątek, sobotę i niedzielę. Może to właśnie czas, a by w ferie przenieść się do baśniowego świata i odpocząć od zgiełku codziennego życia?

Ferie Kraków - Ogród świateł
fot. krakówpl

7.Oferta specjalna dla młodych kinomaniaków

Ferie to idealny czas, aby uzupełnić zaległości filmowe. Kino „Agrafka" przygotowało ofertę dla najmłodszych, chcących ciekawie spędzić ferie przy dobrym filmie. W repertuarze poza takimi tytułami jak „Dzieci z Bullerbyn” czy najnowsza część „Biura detektywistycznego Lassego i Mai” widzowie będą mogli zobaczyć przedpremierowe pokazy filmu przygodowego pt. „Wiki i jej sekret” czy animacji „Nawet myszy idą do nieba.” Na kinomaniaków oferta czeka, aż do 28 stycznia.

Ferie Kraków 2022 - Kino Agrafka

Kraków jest przepięknym miastem, które warto odwiedzić w ferie. Szczególnie jeżeli jest taki ogrom atrakcji jak w tym roku. Każdy znajdzie coś dla siebie, aby miło spędzić czas z rodziną, przyjaciółmi, czy po prostu wrzucić świetne zdjęcie do Internetu. Ferie na terenie Małopolski potrwają od 15 do 28 stycznia.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje