czwartek, 23 września 2021 07:13

145 lat kolei na Sądecczyźnie. Na tory wyjedzie zabytkowy parowóz

Autor Aleksandra Tokarz
145 lat kolei na Sądecczyźnie. Na tory wyjedzie zabytkowy parowóz

W 2021 roku przypada 145 rocznica uruchomienia kolei Tarnowsko-Leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tej części dzisiejszej Małopolski. Z tej okazji, w weekend 25-26 września 2021 roku na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

W sobotę, 25 września, zabytkowy pociąg wyruszy o godzinie 8.50 z Nowego Sącza malowniczą Doliną Popradu do Muszyny, a następnie odwiedzi dwa znane uzdrowiska: Żegiestów oraz Krynicę – Zdrój. Pasażerowie będą mogli podziwiać z okien wagonu przepiękne krajobrazy tego zakątka Małopolski, wziąć udział w Jarmarku w Muszynie, a także zwiedzić atrakcje Muszyny i zapoznać się z ofertą turystyczną regionu. Łącznie odbędą się trzy kursy pociągu: Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna-Żegiestów oraz Muszyna-Krynica

Kolejnego dnia, w niedzielę 26 września, zabytkowy pociąg przemierzy trasę dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej z Nowego Sącza do Biecza i Gorlic. Podróż rozpocznie się na sądeckim dworcu o godzinie 9:00. Celem podróży będzie zwiedzanie Biecza zwanego Perłą Małopolski oraz udział w innych atrakcjach przygotowanych dla turystów i mieszkańców.

Program wydarzenia przygotowany został we współpracy z Urzędem Miejskim w Bieczu i będzie obejmował zwiedzanie średniowiecznego centrum, wstęp na wystawę w budynku dworca, występy muzyczne w pociągu i na stacjach, a także degustację dań kuchni regionalnej.

Skład pociągu zestawiony będzie z zabytkowej lokomotywy parowej Ty42-107 z 1946 roku oraz składu historycznych wagonów z lat 30-60. XX wieku.

Przejazdy pociągiem na trasie z Muszyny do Krynicy i Żegiestowa oraz z Biecza do Gorlic są ogólnodostępne. Szczegółowe rozkłady jazdy na stronie: www.kolejegalicyjskie.pl

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje