środa, 9 października 2019 13:28

2. Wielka Lekcja Ekologii z Wodociągami Miasta Krakowa

Autor Manuel Langer
2. Wielka Lekcja Ekologii z Wodociągami Miasta Krakowa

To było jedno z większych krakowskich wydarzeń propagujących ekologiczny styl życia. W poniedziałek, 7 października w TAURON Arenie Kraków odbyła się 2. Wielka Lekcja Ekologii. Nie mogło na niej zabraknąć Wodociągów Miasta Krakowa.

Jak zrobić las w żarówce i biżuterię z makulatury? Z czego składają się panele fotowoltaiczne? Jak wygląda wnętrze zamiatarek i polewaczek jeżdżących po krakowskich ulicach i dlaczego woda z kranu jest taka dobra? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczestnicy 2. Wielkiej Lekcji Ekologii.

Głównym celem Wielkiej Lekcji Ekologii było kompleksowe zaprezentowanie proekologicznych działań realizowanych na rzecz mieszkańców Krakowa przez Gminę Miejską Kraków, miejskie spółki komunalne i jednostki miejskie. W szczególności tych związanych z poprawą jakości powietrza, gospodarką niskoemisyjną i nowatorskim system gospodarki odpadami.

– O tym jak ważne są działania związane z ekologią, dbanie o czyste powietrze, wspólną przestrzeń i komfort życia mieszkańców wiedzą wszyscy. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele osób, służb i jednostek jest w to zaangażowanych każdego dnia – mówi Małgorzata Marcińska prezes zarządu Agencji Rozwoju Miasta SA, zarządzającej TAURON Areną Kraków. – My postanowiliśmy to pokazać i to w jednym miejscu podczas Wielkiej Lekcji Ekologii – zaznacza.
O godzinie 12.30 podczas oficjalnego otwarcia Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa podkreślił jak ważne są kwestie związane z ekologią, troską o czyste powietrze i środowisko życia krakowian.

Na evencie nie mogło zabraknąć Wodociągów Miasta Krakowa, które przygotowały w tym dniu dla odwiedzających cały wachlarz atrakcji od kultowych już zajęć „Akademia Kropelki”, przez zadania, gry i konkursy z nagrodami, po możliwość zapoznania się z obsługą pojazdów specjalistycznych.

Wodociągi Miasta Krakowa od lat prowadzą szereg autorskich projektów edukacyjnych propagujących ekologię, które wpisują się jednocześnie w nurt działań Miasta Krakowa. Są to między innymi:

Wędrówki Kropelki

To rozpoczęty w roku szkolnym 2015/2016 nowy projekt edukacji ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Formą przekazu jest interaktywne przedstawienie edukacyjne „Wędrówki Kropelki”, które poprzez zabawę wprowadza dzieci w zagadnienia związane z ochroną akwenów wodnych i ich otoczenia, a także uczy racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Dzięki bezpośredniemu udziałowi w przedstawieniu, dzieci poprzez zabawę przekonują się, jak złożonym procesom poddawana jest woda, z której korzystają mieszkańcy Krakowa. Przewodnikami po świecie wodociągowym są aktorzy, którzy wcielają się w role sympatycznego Dziadka Tadka i jego ciekawskiego wnuczka Olka. Projekt kierowany jest do przedszkoli z województwa małopolskiego, dla zorganizowanych grup liczących od 10 do 25 przedszkolaków w wieku 4-6 lat, pod opieką wychowawców.

Akademia Kropelki

W Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany, miejscu gdzie zaczęła się historia Wodociągów Miasta Krakowa, w roku szkolnym 2009/2010, rozpoczęło swoją działalność Centrum Edukacji Ekologicznej. W ramach funkcjonowania Centrum organizowany jest cykl spotkań warsztatowych z uczniami pierwszych klas szkół podstawowych, nosi wspólną nazwę „Akademia Kropelki”. Cotygodniowe spotkania w Centrum Edukacji Ekologicznej, na stałe wpisały się w wodociągowy kalendarz wydarzeń promujących i kształtujących postawy społeczne w zakresie trwałego i zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska.
Zajęcia dedykowane są tylko dla zorganizowanych grup szkolnych z województwa małopolskiego, pod opieką wychowawców. Zalecany wiek dzieci to 7-10 lat.

Rejsy edukacyjne po Zbiorniku Dobczyckim

Rejsy po Zbiorniku Dobczyckim to wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, które zostało zrealizowane przy współpracy Gminy i Miasta Dobczyce.

Z pokładu statku o wymownym imieniu „Kraków", można podziwiać malowniczy krajobraz wokół Zbiornika Dobczyckiego i poznać wiele szczegółów i ciekawostek o zbiorniku, jego historii oraz ważnej funkcji jaką pełni, jako źródło wody dla Krakowa i Dobczyc. Uczestnicy rejsu mają okazję zobaczyć od strony jeziora ujęcie wieżowe - punkt poboru dla Zakładu Uzdatniania Wody Raba, zaporę wodną, wzgórze zamkowe oraz Rybaczówkę (gospodarstwo rybne).

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka