poniedziałek, 22 listopada 2021 14:39

20 minut badania, które ratuje kolejne 10 lat życia!

Autor Głos 24
20 minut badania, które ratuje kolejne 10 lat życia!

Kolonoskopia to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na przekonanie się, czy zagrażają Ci zmiany nowotworowe w obrębie jelita grubego. Specjaliści zalecają, żebyś wykonał ją przynajmniej raz po skończeniu 50-tego roku życia. Z dwóch powodów. Po pierwsze głównym czynnikiem mającym wpływ na rozwój nowotworu jest właśnie wiek – po 50-tce w Twoim organizmie zaczynają zachodzić istotne zmiany. Po drugie rak jelita grubego we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów lub jedynie objawy niespecyficzne, często przypominające dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

W Polsce rak jelita grubego jest drugą co do częstości przyczyną zgonów z powodu nowotworów. Od kilku lat zachorowalność na tę chorobę wzrasta, w czym swój udział ma wyjątkowo złośliwy charakter tego schorzenia: przez bardzo długi czas może ono nie dawać o sobie znać. Stąd ogromny odsetek późnego wykrywania i umieralności na raka jelita grubego.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego:

·         wiek: po 50 roku życia
·         płeć: ten typ nowotworu znacznie częściej atakuje mężczyzn
·         podłoże dziedziczne
·         palenie papierosów i spożywanie alkoholu
·         otyłość
·         nieprawidłowa dieta
·         brak ruchu
·         choroba Leśniowskiego-Crohna

Narośle, polipy i gruczolaki: jak powstaje rak jelita grubego?

Jelito grube ma 1,5 metra długości. Dzieli się na: jelito ślepe (kątnicę), okrężnicę i odbytnicę, których zadaniem jest usunięcie z organizmu zbędnych resztek pokarmowych. Pod wpływem niekorzystnych czynników lub wewnętrznych infekcji komórki śluzówki jelita grubego mogą zacząć mutować w sposób nieprawidłowy i niekontrolowanie rozrastać się, co prowadzi do powstawania niebezpiecznych struktur: polipów i gruczolaków. Przyjmują one postać palczastych wypustek rosnących do światła jelita. Początkowo mają łagodny charakter, ale z czasem mogą przechodzić w zmiany złośliwe, przeobrażające się ostatecznie w nowotwór. Ten zaczyna atakować zdrowe fragmenty tkanek, rozrasta się i bardzo często daje przerzuty do innych części ciała. Proces ten trwa zwykle około 7-12 lat, stąd zalecenie wykonywania kolonoskopii co 10 lat.

Niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zmianach w jelicie grubym:

·         uporczywe biegunki
·         silne i przewlekłe skurcze i bóle brzucha
·         nawracające nudności
·         ołówkowate stolce
·         uczucie niepełnego wypróżnienia
·         krew w stolcu
·         niezamierzona utrata masy ciała i ogólne osłabienie
·         zmiana rytmu wypróżnień

A czy będzie bolało?

Kolonoskopia to badanie, podczas którego lekarz ogląda jelito grube od środka za pomocą miękkiego i giętkiego kolonoskopu (rurki o średnicy palca wskazującego zakończonej kamerą). Jest to badanie w pełni bezpieczne i dla większości osób wcale nie tak niekomfortowe jak się powszechnie uważa. Badanie to pozwala na dokładne obejrzenie ścian jelita grubego i wychwycenie ewentualnych niepokojących zmian. Co więcej, za pomocą kolonoskopu lekarz może pobrać wycinek podejrzanego fragmentu tkanki w celu późniejszego wysłania go do dokładnego zbadania pod mikroskopem. W trakcie kolonoskopii lekarz może także usunąć narośle czy polipy, jeżeli takowe znajdują się już w jelicie grubym pacjenta. W zależności od stanu jelita i wykonywanych przez lekarza czynności, badanie trwa około 20-40 minut.

„Kolonoskopia – zrób to dla siebie!”

Od  tegorocznego lata krakowskie Centrum Medyczne iMed24 realizuje projekt „Kolonoskopia – zrób to dla siebie!” dedykowany mieszkańcom powiatu proszowickiego, którego celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców o realnym zagrożeniu dla zdrowia, jakim jest nowotwór jelita grubego, oraz wykonanie kilkuset badań kolonoskopowych. Zarówno samo badanie, jak i znieczulenie do badania są całkowicie bezpłatne.

Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii?

Każdy, kto mieszka, pracuje lub uczy się na terenie powiatu proszowickiego i spełnia poniższe warunki:
·         wiek 50-65 lat
·         wiek 40-49 lat, gdy u któregoś z krewnych 1 stopnia (rodzice, dzieci, rodzeństwo) wykryto raka jelita grubego
·         wiek 25-49 lat, gdy u któregoś z krewnych występuje zespół Lyncha
·         wiek 20-49 lat, gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP)

! Projekt ma charakter profilaktyczny, dlatego z badania mogą skorzystać jedynie osoby, które nie mają objawów klinicznych wskazujących na podejrzenie raka jelita grubego.

! Do badania nie mogą zgłaszać się osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w przeciągu ostatnich 10 lat.

Jak zapisać się na badanie w ramach projektu „Kolonoskopia – zrób to dla siebie!”?

Telefonicznie: 12 376 31 37
Mailowo: kolonoskopia@imed24.pl
Stacjonarnie: Centrum medyczne iMed24, ul. Życzkowskiego 29, 31-864 Kraków

Więcej informacji o projekcie i badaniu na stronie: https://imed24.pl/kolonoskopia-zrob-to-dla-siebie/lub pod numerem telefonu: 12 376 31 37

Projekt „Kolonoskopia – zrób to  dla siebie!” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu  Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 współfinansowanego ze  środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka