wtorek, 23 lutego 2021 15:13

20 śmiałków przepłynęło Wisłę w Spytkowicach

Autor Wiktoria Mitura
20 śmiałków przepłynęło Wisłę w Spytkowicach

W miniony weekend samorząd Spytkowic współorganizował wydarzenia "Morsy przepływają Wisłę w Spytkowicach". 20 śmiałków przepłynęło ok. 600 metrów Wisły. Morsowanie staje się coraz bardziej popularne.

Słowo „morsowanie” pojawia się ostatnio we wszystkich możliwych formach i przypadkach. Moda na zimowe kąpiele coraz bardziej rozprzestrzenia się również na terenie gminy Spytkowice. W związku z powyższym w sobotę, 20 lutego 2021 roku, samorząd podjął  się współorganizacji wydarzenia „Morsy przepływają Wisłę w  Spytkowicach”. Głównymi organizatorami byli Fundacja Twoja Droga Rozwoju oraz Fundacja Morsy Wołomin-Kobyłka, którzy od wielu lat promują działania prozdrowotne związane z morsowaniem oraz proekologiczne  związane z czystością Wisły.

Na starcie imprezy pojawiło się ponad 20 śmiałków, dla których zimna woda nie jest żadną przeszkodą w aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Każdy z nich miał do przepłynięcia ok. 600  metrów w płetwach i z bojkami zabezpieczającymi. Nad bezpieczeństwem  uczestników czuwali ratownicy WOPR oraz ratownicy medyczni.

Całość wydarzenia przebiegała w pięknym  słońcu oraz wspaniałej atmosferze, a co w tym wszystkim najważniejsze,  wszyscy uczestnicy bezpiecznie dopłynęli do brzegu. Mamy nadzieję, że to  nie ostatnie tego typu wydarzenie w gminie Spytkowice.

Czym jest morsowanie?

Morsowanie to zanurzenie lub  krótkotrwała kąpiel w zimnej wodzie jeziora, morza, rzeki albo  innego zbiornika wodnego. Może przyjąć formę kąpieli w przeręblu. Praktykowane jest od jesieni do wiosny i zwykle ma charakter grupowy.  Zalety morsowania:

  • hartowanie ciała i zwiększenie tolerancji zimna,
  • poprawa wydolności fizycznej,
  • możliwa poprawa pewnych parametrów krwi, np. wzrost stężenia hemoglobiny,
  • możliwe zwiększenie odpowiedzi układu odpornościowego w przypadku  infekcji (nie zaleca się jednak morsowania w trakcie infekcji),
  • ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,
  • przyspieszenie regeneracji po wysiłku,
  • poprawa samopoczucia.
Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje