poniedziałek, 22 listopada 2021 16:08

29 Irakijczyków w busie. Wiózł ich Ukrainiec

Autor Tomasz Stępień
29 Irakijczyków w busie. Wiózł ich Ukrainiec

Wycieńczeni, głodni i spragnieni. Ale przede wszystkim straszliwie stłoczeni. Krakowscy policjanci, którzy pełnią służbę przy białoruskiej granicy zatrzymali busa, którym podróżowało 29 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę.

W niedzielę, przed godziną 14, policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, na posterunku kontrolnym w Bielsku Podlaskim zatrzymali do kontroli drogowej busa na mazowieckich tablicach rejestracyjnych.

– Za kierownicą renault siedział 37-letni obywatel Ukrainy. W trakcie prowadzonej kontroli okazało się, że w przestrzeni ładunkowej znajdują się inne też osoby – relacjonuje oficer prasowy małopolskiej policji. Jak się okazało, na podłodze pojazdu siedziało 29 obywateli Iraku. Mężczyźni byli wycieńczeni, głodni i spragnieni. Jak potwierdzili policjanci, wszyscy nielegalnie przebywali na terytorium Polski. Mundurowi natychmiast podali im wodę do picia, a po przewiezieniu do budynku komendy zapewnili również ciepły posiłek.

Na szczęście żaden z pasażerów busa nie potrzebował pomocy medycznej i mężczyźni ostatecznie zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej. Kierowca busa trafił do policyjnego aresztu. Teraz 37-latek odpowie za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Ale taki transport przekraczających nielegalnie polską granicę imigrantów odchodzi już do przeszłości. Jak informują dobrze zorientowane w procederze osoby, w ostatnim czasie kurierzy całkowicie zmienili strategię. Częściej mianowicie używają samochodów osobowych, a nie dostawczych i zabierają do nich małe grupy, złożone 2-4 pasażerów. Coraz więcej jest też Polaków, który jeżdżą jako kurierzy. Zmieniają się także trasy przejazdu. Kurierzy nie jadą bezpośrednio na zachód - coraz więcej zatrzymań policja odnotowuje na południe od strefy granicznej.

info i fot: Małopolska Policja

Małopolska - najnowsze informacje