wtorek, 31 stycznia 2023 12:27

Myślenice: Tak teraz działają oszuści! 36-latka straciła 50 tys. zł

Autor Marzena Gitler
Myślenice: Tak teraz działają oszuści! 36-latka straciła 50 tys. zł

50 tys. zł straciła 36-latka z powiatu myślenickiego. Kobieta dała się nabrać oszustom na historyjkę o pomocy w ujęciu sprawców włamań na konta bankowe. Operacja była bardzo skomplikowana. Kobieta najpierw zaciągnęła kredyt, potem wypłacone z konta pieniądze wpłaciła na konto oszusta. Tym, co mogło go uwiarygodnić, był prawdziwy numer telefonu banku, jaki się wyświetlił.  

27 stycznia br. do 36-latki z powiatu myślenickiego zadzwonił mężczyzna podszywający się pod pracownika popularnego banku. Numer telefonu, z którego dzwonił wyglądał na oficjalny numer banku, który można potwierdzić na stronie internetowej.

Oszust przekonał pokrzywdzoną, że ta jest ważnym ogniwem w akcji zatrzymania sprawców włamań na konta bankowe i że doszło do włamania na jej własne konto. Aby zapobiec procederowi, nakłonił ją, aby zaciągnęła pożyczkę w swoim banku na kwotę 50 tys. złotych, podając nieprawdziwe dane dotyczące swoich zarobków i rodziny. 36-latka następnie jak najszybciej wypłacić pieniądze ze swojego konta. Oszust ostrzegł kobietę, że pracownik banku może być w zmowie z przestępcami, dlatego nie może podać mu prawdziwego powodu wypłaty pieniędzy. Wybrane z konta pieniądze ofiara wpłaciła na podane przez oszusta konto, we wpłatomacie innego banku, który miał posiadać „odpowiednią licencję”. Z tego tytułu po wpłacie pokrzywdzona miała mu podać kod BLIK, który jak zapewniał ja jej rozmówca będzie potwierdzeniem wpłaty i jednocześnie podstawą odebrania „zabezpieczonej” gotówki po zakończonej "akcji".

Ostatecznie mieszkanka powiatu myślenickiego straciła 50 000 złotych. Pieniądze te, w transzach, przelała oszustom za pośrednictwem wpłatomatu.

Funkcjonariusze przyjęli od pokrzywdzonej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa na jej szkodę. Policjanci będą teraz prowadzić czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy oraz ustalenie i zatrzymanie sprawcy.

Jak przestrzega Policja przestępcy doskonale znają aplikację mobilną i stronę internetową banku. Udzielają też merytorycznych odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania, a wręcz przewidują kolejne kroki, jakie należy zrobić. Wiarygodności dodaje im to, że w telefonie często słychać rozmowy "innych konsultantów" na tematy bankowe. Dzwoniący do swoich ofiar oszuści mówią płynnie w języku polskim, ale często ze wschodnim akcentem.

Policja przypomina, żeby o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

fot. Pixabay.com

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka