czwartek, 30 września 2021 08:29

7 gmin zakazuje palenia węglem. Co z kominkami?

Autor Marzena Gitler
7 gmin zakazuje palenia węglem. Co z kominkami?

Skawina, Krzeszowice, Oświęcim, Nowy Targ, Niepołomice, Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec wprowadzają całkowity zakaz palenia węglem od 1 stycznia 2030. Uchwały na ten temat na prośbę gmin podjął w poniedziałek sejmik województwa małopolskiego.

Najważniejszym założeniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowite odejście od węgla od 2030 roku. Od początku 2022 roku nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a rok później zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet.

Pozostałe wymagania mają być zgodne z uchwałą dla Małopolski - kotły pozaklasowe powinny być wymienione do końca 2022 r., kotły III i IV klasy do końca 2026 r.

To zdecydowanie dobry przykład i droga, którą powinny pójść pozostałe gminy – skomentowała dla Smoglabu Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. – Zgoda na poziomie rad gminy, ponadpartyjne głosowanie radnych sejmiku województwa, a także pozytywny wynik konsultacji społecznych udowadnia, że wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem.

Wyjątek dla kominków

Uchwała nie wprowadza zakazu stosowania kominków, ani likwidacji tych istniejących. Kominki instalowane od 01.01.2023 r. powinny jednak posiadać zamkniętą komorę spalania, oraz być wyposażone w urządzenie do automatycznej kontroli przebiegu procesu spalania poprzez regulację dopływu powietrza w oparciu o pomiar temperatury spalin.

Ekologia - najnowsze informacje