poniedziałek, 9 września 2024 11:45

85. rocznica bitwy pod Poszyną. Upamiętniono poległych

Autor Krystian Kwiecień
85. rocznica bitwy pod Poszyną. Upamiętniono poległych

Na trzy dni przed bitwą, czyli 6 września 1939 roku, zaplanowano podział grup żołnierzy, na trzy bataliony, które miały samodzielnie przedrzeć się przez linię frontu. Decyzja ta była tragiczna w skutkach.

Trzy dni później, 9 września polskie wojska wypatrzył Jakub Materna, który poinformował Niemców o lokalizacji naszych żołnierzy, ponieważ z nimi współpracował. Ostatecznie naziści wjechali do puszczy za pomocą czołgów i ciężkich wozów pancernych. Nie mając żadnej litości zabijali Polaków jeden po drugim. Większość z nich zginęła na miejscu, a tylko nielicznym udało się uciec do pobliskich wiosek. Jakub Materna, który podpisał volkslistę kilka lat po bitwie, zostając oficjalnie Jakubem Matternem 21 maja 1943 r. został skazany przez Armię Krajową na karę śmierci.

W tym roku na uroczystość upamiętniającą 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej przy Grobach Żołnierzy w Puszczy Niepołomickiej zapraszali wójt Gminy Kłaj, Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Józefa Robotnika w Kłaju, 5. Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, Dyrekcja SP w Kłaju, Nadleśnictwo Niepołomice oraz Jednostka Wojskowa - Skład Kłaj. Na mieszkańców gminy i pobliskich miejscowości czekało uroczyste rozpoczęcie, msza polowa, występ uczniów z SP w Kłaju, Apel poległych, składanie wieńców oraz tak zwane "Spotkanie pokoleń" przy tradycyjnej grochówce. Całość miała miejsce 6 września o 11:30 przy Grobach Żołnierzy w Puszczy Niepołomickiej w uroczysku Osikówka (Poszyna).

Przypominamy i serdecznie zapraszamy - 6 września w Puszczy Niepołomickiej odbędzie się piękna uroczystość patriotyczna 🤍❤️

Opublikowany przez Gmina Kłaj Czwartek, 5 września 2024

W 1939 roku, 9 września w okolicach Puszczy Niepołomickiej, odbyła się bitwa pod Poszyną. W jej trakcie zginęło łącznie 56 żołnierzy III batalionu 5 pułku Strzelców Podhalańskich. Przy udziale 156 pułku Piechoty Rezerwy od początku wojny dzielnie bronili południowych granic kraju. Ostatecznie po bitwach w rejonie Wiśniowej, oraz Kasinki Małej, zostali odcięci od reszty wojsk.

fot: Urząd Gminy Kłaj

Historia

Historia - najnowsze informacje

Rozrywka