wtorek, 8 grudnia 2020 09:06

90-latka pierwszą osobą na świecie zaszczepioną na COVID-19

Autor Aleksandra Tokarz
90-latka pierwszą osobą na świecie zaszczepioną na COVID-19

90-letnia Margaret Keenan z Enniskillen jest pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii zaszczepioną na COVID-19. Zastrzyk został wykonany w uniwersyteckim szpitalu w Coventry.

- To wielki zaszczyt, że mogę być pierwszą osobą, która otrzymała szczepionkę. To najlepszy prezent, jaki mogłam otrzymać przed urodzinami. Dzięki temu będę mogła spędzić trochę czasu z rodziną i przyjaciółmi w Nowym Roku, ponieważ większą część roku spędzałam sama - wyznała emerytka.

-Nie znajduję słów, które wyraziłyby wdzięczność dla pielęgniarki, która wykonała zastrzyk oraz całej brytyjskiej służby zdrowia. Mam też radę dla każdego, komu oferowana jest szczepionka na COVID: weź ją! Jeśli ja w wieku 90 lat mogę ją przyjąć, to ty także - apelowała Margaret Keenan.

Historyczny moment zaszczepienia pierwszej osoby miał miejsce o godzinie 6:45. Margaret Keenan w przyszłym tygodniu skończy 91 lat.

Wielka Brytania to pierwszy kraj, który od dzisiaj przeprowadza programy szczepienia obywateli. Szczepionka opracowana przez Pfizer/BioNTech uzyskała zgodę agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA na dopuszczenie do użycia w środę, 2 grudnia.

fot. East News, Fot: PA pool, Associated Press, East News

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje