wtorek, 28 czerwca 2022 13:26, aktualizacja 2 lata temu

ABC masy cukrowej, czyli co musisz o niej wiedzieć

Autor Artykuł sponsorowany
ABC masy cukrowej, czyli co musisz o niej wiedzieć

Chcesz samodzielnie upiec tort albo przygotować inne słodkości na przyjęcie? A może planujesz założyć cukierniczą działalność gospodarczą? Bez względu na to, na które pytanie udzielisz twierdzącej odpowiedzi, zapoznaj się z poniższym poradnikiem. Przygotowaliśmy wszystkie niezbędne informacje dotyczące masy cukrowej. Poznaj je i przekonaj się, jakie cuda możesz z niej stworzyć!

A: czym jest masa cukrowa?

Masa cukrowa, nazywana też masą cukierniczą, fondantem czy masą lukrową, jest wykonana w większości z cukru pudru oraz żelatyny. Używana jest nie tylko w profesjonalnych cukierniach, ale i przy domowych wypiekach. Wyróżnia ją niezwykła gładkość, elastyczność i plastyczność. Co ciekawe, nie jest ona wcale tak trudna w formowaniu, jak mogłoby się wydawać.

Masa cukrowa w podstawowej wersji jest biała. Możemy ją jednak mieć dosłownie we wszystkich kolorach tęczy. Wystarczy po prostu dodać wybrany barwnik spożywczy. Jeśli obawiamy się samodzielnego przygotowania masy cukrowej, świetnym rozwiązaniem jest zakup gotowego produktu. Co ciekawe, gotowa masa cukrowa występuje oczywiście w podstawowej wersji, ale bez problemu znajdziemy również gotowe masy kolorowe – czarne, czerwone, żółte, niebieskie, różowe czy zielone. W ten sposób znacznie skracamy proces dekorowania naszych wypieków.

Miejmy świadomość, że po pewnym czasie masa zmienia swoją konsystencję i sztywnieje. W ten sposób zyskujemy pewność, że zostanie ona dokładnie na swoim miejscu. Mimo swojej twardości nadal bardzo łatwo się ją kroi.

B: do czego służy masa cukrowa i co można z niej zrobić?

Masa cukrowa daje ogromne możliwości dekoracyjne. W zależności od okazji i potrzeb obłożymy nią cały tort albo wytniemy konkretne kształty i umieścimy na nim. Świetnie sprawdzi się też do innych ciast oraz babeczek. Dodatkowo działa ona jak plastelina – tak samo jak z plasteliny tworzymy dowolne figurki, tak samo możemy zrobić to z masą lukrową.

Jakie? Tutaj już warto puścić wodze fantazji – buciki, misie, króliczki, kwiatki, serduszka, kuleczki, literki i całe napisy, figurki noworodka albo pary młodej, hostię i kielich komunijny, postacie z ulubionych bajek, samochodziki, a także wiele, wiele więcej.

Doskonałym pomysłem jest też przygotowanie personalizowanego tortu, gdzie przykładowo dla fana gier ulepimy z masy kontroler, a dla fanki makijażu – kosmetyki, na przykład lusterko, puder i szminkę. Masa cukrowa pięknie imituje również koronkę, przez co daje bardzo ciekawy, subtelny efekt na słodkościach.

C: jak idealnie pokryć tort masą cukrową?

Skoro wiemy już, czym jest masa cukrowa, do czego ona służy i jak wiele możemy z niej zrobić, to teraz jeszcze pozostaje nam przekazać kilka wskazówek. Czego one dotyczą? Najpopularniejszego zastosowania lukru plastycznego, a więc… idealnego pokrycia całego tortu. To zadanie, które wymaga zdecydowanej ręki i dużej precyzji. Można jednak ułatwić sobie cały proces.

Oto nasze wskazówki:

  • w pierwszej kolejności musimy dokładnie wygładzić wszelkie nierówności. Masa lukrowa przykryje tort, ale w żadnym razie nie zatuszuje jego niedoskonałości czy krzywych krawędzi;
  • masy cukrowej nie można też kłaść bezpośrednio na bitą śmietanę czy mascarpone. Śmietanka rozpuszcza cukier, więc najpierw musimy odizolować te warstwy od siebie. W tym celu przyda się pokrycie tortu kremem maślanym lub czekoladowym ganache. Oczywiście robimy to, gdy tort jest już mocno schłodzony;
  • nie ma co przesadzać z rozwałkowaniem masy do tortów, bo zbyt cienka warstwa może się łatwo rozpaść. Dodatkowo czynność ta będzie prostsza, gdy oprószymy dłonie, stolnicę i masę cukrem pudrem. Wówczas nie będzie się kleić. Idealna grubość masy wynosi 3-5 milimetrów;
  • po położeniu masy na torcie wygładzamy wierzch, potem boki, a następnie odcinamy stopniowo jej nadmiar. Lepiej uciąć mniej i później poprawić, niż od razu za dużo.

Resztkę masy cukrowej zawijamy w folię spożywczą, umieszczamy w szczelnym opakowaniu i przechowujemy w lodówce. Pamiętajmy, że jeśli dostanie się do niej powietrze, to wyschnie, będzie podatna na kruszenia i zdecydowanie mniej plastyczna niż byśmy tego oczekiwali. Powodzenia!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka