wtorek, 8 czerwca 2021 14:15

Absolutny brak odpowiedzialności. W Oświęcimiu pijany ojciec wywrócił wózek z dzieckiem

Autor Norbert Kwiatkowski
Absolutny brak odpowiedzialności. W Oświęcimiu pijany ojciec wywrócił wózek z dzieckiem

Policjanci z Oświęcimia prowadzą postępowanie wobec 28 –latka podejrzanego o narażenie utraty zdrowia lub zdrowia swojego dwuletniego synka. Mężczyzna przechodząc przez ulicę wywrócił wózek ze swoim dzieckiem. Szczęśliwie maluch nie doznał żadnych obrażeń ciała, ale ojcu, w którego organizmie znajdowało się prawie trzy promile alkoholu, grożą poważne konsekwencje karne.

5 maja br. tuż po godzinie 19 dyżurny oświęcimskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące mężczyzny, który przechodząc przez przejście dla pieszych na ulicy Śniadeckiego w Oświęcimiu, wywrócił wózek spacerowy z kilkuletnim dzieckiem.

Na miejsce zdarzenia natychmiast pojechał jeden z patroli. Okazało się, że dwuletni chłopczyk w wyniku zdarzenia nie doznał żadnych obrażeń ciała, jednakże opiekujący się dzieckiem ojciec znajduje się pod silnym wpływem alkoholu. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,90 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany, natomiast dwulatek trafił pod opiekę rodziny.

Wobec 28 - latka wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletniego nad którymi miał obowiązek opieki. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Materiały sprawy trafią również do Sądu  Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, który dokładnie sprawdzi sytuację rodzinną dziecka,  co może się łączyć z ograniczeniem ojcu władzy rodzicielskiej.  Ponadto odrębny wniosek zostanie przekazany do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Oświęcimiu w związku z podejrzeniem, że czyn którego dopuścił się 28 – latek może świadczyć o jego uzależnieniu od alkoholu.

Duże podziękowania za prawidłową reakcję należą się Pani Monice z Oświęcimia, która natychmiast powiadomiła służby ratunkowe. Dzięki takiemu zachowaniu możliwe jest podjęcie skutecznych działań wobec rażących zaniedbań, których dopuszczają się opiekunowie, zwłaszcza tak małych dzieci.

Info oraz foto: małopolska.policja.gov.pl

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje