wtorek, 23 lipca 2024 15:13, aktualizacja 3 miesiące temu

Adam Jarubas ponownie przewodniczącym stałej Podkomisji Zdrowia w PE

Autor Marzena Gitler
Adam Jarubas ponownie przewodniczącym stałej Podkomisji Zdrowia w PE

Podczas wtorkowego posiedzenia inauguracyjnego Podkomisji Zdrowia Publicznego europoseł Adam Jarubas, wiceprzewodniczący PSL,  został wybrany przewodniczącym tego organu. To kolejna kadencja, w której będzie pełnił tę zaszczytna funkcję.

Adam Jarubas z Polskiego Stronnictwa Ludowego kolejny raz został wybrany Przewodniczącym stałej Podkomisji Zdrowia Publicznego w Parlamencie Europejskim. Europosłowie wybrali go przez aklamację. "Ponowny wybór na przewodniczącego Podkomisji Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego to podwójny zaszczyt, ponieważ wykracza poza początkowy kredyt zaufania, gdy zaczyna się z czystą kartą, a ocenie podlega nasza dotychczasowa praca. Dlatego jeszcze bardziej pragnę wszystkim podziękować za zaufanie, którego postaram się nie zawieść" - napisał Adam Jarubas po głosowaniu.

Ponowny wybór na przewodniczącego Podkomisji Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego to podwójny zaszczyt, ponieważ...

Opublikowany przez Adama Jarubasa Wtorek, 23 lipca 2024

Konstytutywne posiedzenie stałej Podkomisji Zdrowia Publicznego w PE odbyło się 23 lipca. Jej prezydium oprócz europosła EPP stanowić będą wiceprzewodniczący: Tilly Metz (Zieloni/EFA, Luksemburg), Stine Bosse (Renew, Dania), Romana Jerković (S&D, Chorwacja) oraz Emmanouil Fragkos (ECR, Grecja). Pierwsze zwyczajne posiedzenie podkomisji po przerwie wakacyjnej zaplanowano na 5 września.

Podczas spotkania Adam Jarubas powiedział: „Jestem zaszczycony, że zostałem ponownie wybrany na przewodniczącego podkomisji SANT. Liczę na zaangażowanie naszych członków we wspólne rozwiązanie długiej listy pilnych problemów, aby sprostać oczekiwaniom naszych obywateli.

Musimy zmotywować państwa członkowskie do sfinalizowania ich stanowiska, abyśmy mogli dokończyć prace nad największą reformą rynku leków UE od ponad 20 lat, pakietem farmaceutycznym. Musimy skupić się na zmniejszeniu ryzyka dla UE w zakresie leków krytycznych. Będziemy monitorować wdrażanie unijnego planu walki z rakiem, wielkiego sukcesu poprzedniej kadencji, i opracowywać strategie dotyczące chorób układu krążenia, powiązanych chorób cukrzycowych i chorób neurodegeneracyjnych. Potrzebujemy planu działania na rzecz zdrowia psychicznego, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi w erze cyfrowej. Musimy monitorować prawidłowe wdrażanie Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych, mając na uwadze, że wykorzystanie algorytmów AI w sektorze zdrowia może wymagać odrębnych regulacji sektorowych. Musimy również zapewnić odpowiednie fundusze na programy zdrowotne, takie jak EU4Health i Horizon Europe, w kolejnych Wieloletnich Ramach Finansowych, które przyjmiemy w tej kadencji.

Wszystkie te działania powinny nadal mieć na celu eliminację nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej zarówno między krajami UE, jak i w ich obrębie – zdrowie może zależeć od kodu DNA, ale nie może zależeć od kodu pocztowego”.

Podkomisja Podkomisji Zdrowia Publicznego (SANT) została powołana przez PE 14 lutego 2023 roku. W jej skład wchodzi 30 członków zasiadających w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE (ENVI). Jej zadaniem jest tworzenie programów i konkretne działanie w dziedzinie zdrowia publicznego i produktów farmaceutycznych, produktów farmaceutycznych i kosmetycznych, aspektów zdrowotnych bioterroryzmu, Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. W dziesiątej kadencji podkomisja SANT będzie liczyć 30 członków, wyznaczonych podczas sesji plenarnej w dniach 16-19 lipca 2024 r.

O korzyściach płynących ze wspólnej unijnej polityki zdrowotnej Adam Jarubas mówił w rozmowie w studiu Głos24, w maju br. To z jednej strony wdrażanie programów profilaktycznych i jednolitych procedur na przykład w leczeniu raka. Z drugiej strony unijny projekt zakupu leków i zapewnienie bezpieczeństwa farmaceutycznego Unii Europejskiej oraz wyrównywanie szans do dostępie do procedur medycznych, przede wszystkim dla obszarów wiejskich. Pozytywnym skutkiem tych zmian będzie obniżenie kosztów najdroższych leków, stosowanych w chorobach rzadkich, których zakup kraje unijne mogłyby finansować wspólnie. Nasz gość przypomniał, że unijne działanie sprawdziło się już w pandemii, gdy wspólny zakup szczepionek przeciw covid-19 uchronił kraje członkowskie przed zawyżaniem cen przez producentów i konkurowaniem ze sobą państw w dostępie do preparatów.

  • Zobacz też:
[WIDEO] Adam Jarubas: “Na to się zgodziliśmy już wstępując do Unii”
Adam Jarubas, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego porusza kluczowe tematy dotyczące przyszłości Europy i Polski.

Adam Jarubas, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, od 2019 roku jest europosłem z listy Koalicji Europejskiej. W ostatnich wyborach był liderem listy Trzeciej Drogi w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.  Zagłosowało na niego blisko 82 tys. wyborców.

W Europarlamencie jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci, EPP). Od 2023 roku  jest przewodniczącym podkomisji Parlamentu Europejskiego ds. Zdrowia Publicznego, SANT.

fot. Fb. Adam Jarubas

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka